Çubukçu'nun 'okul öncesi' mutluluğuMilli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2002'de okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 4'lerde olduğunu belirterek, ''Bu yıl bu oran yüzde 80'i aşmış. Bu da çok sevindirici bir gelişme'' dedi.


Gümüşhane Üniversitesi'nin (GÜ), 2009-2010 akademik yılı açılış törenine katılmak üzere kente gelen Çubukçu, Vali Enver Salihoğlu'nu ziyaret etti.

Ziyarette, Valiliğin başlattığı ''Haydi Kızlar Liseye'' kampanyası kapsamında, Kız Teknik ve Meslek Lisesinde okuyan öğrenciler, Bakan Çubukçu'ya çiçek verdiler.

-BAKAN ÇUBUKÇU, GRİP OLDUĞU İÇİN ÇOCUKLARI ÖPMEDİ-

Çiçekleri alan Çubukçu, grip olduğu için öğrencileri öpmeyeceğini belirterek, ''Grip enfeksiyonu geçiriyorum. Hiçbirinize bu enfeksiyonu bulaştırmak istemem. İnşallah bir gün sizleri işlerinizin başında görürüm'' dedi.

Daha sonra Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Çubukçu, burada yaptığı açıklamada, Gümüşhane'ye gelmekten mutlu olduğunu ifade ederek, ''Bu ziyarete, özellikle üniversitemizin akademik yıl açılış töreninin vesile olmasından dolayı, daha çok memnuniyet duyuyorum. Zira 2008 yılında kurulan üniversitelerden birisidir Gümüşhane Üniversitesi. İnanıyorum ki sonradan kurulan tüm üniversiteler, aslında o şehre güç vermektedir. Üniversiteler, şehirlerin kendi iç dinamiklerini yakalaması, kalkınması, donanımlı ve yetişmiş bir jenerasyonu şehirde tutması bakımından belki de en önemli fonksiyonları ifa eder'' diye konuştu.

Bakan Çubukçu, Gümüşhane'nin, temel eğitim sorunlarını aşmada büyük başarı elde ettiğini belirterek, ''Kız çocuklarının okullaşmasına, orta öğretime devamının artırılmasına, okullaşma oranlarının yükseltilmesine, okul öncesi eğitimin artırılmasına çok önem veriyoruz. 2002 yılında okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 4'lerde idi. Bu yıl bu oran yüzde 80'i aşmış durumda. Buda çok sevindirici bir gelişme'' dedi.

Okul öncesi eğitimin, eğitimin en önemli noktalarından biri olduğunu ifade eden Çubukçu, şunları kaydetti:

''Okul öncesi eğitim, çocukların zeka ve gelişimlerinin en hızlı olduğu dönemde, onların eğitime kazandırılmasıdır. Uzun yıllar, engellilerimiz ve kız çocuklarımız belirli nedenlerle ayrımcılığa uğradılar ve eğitimleri bir manada aksadı. Halbuki böyle olduğu sürece hiçbir toplum ne demokratikleşebilir ne de kalkınabilir. Bu konudaki gelişmelere baktığımızda kız çocuklarının okullaşmasında Gümüşhane bayrağı önde taşıyor. Bu hem çok gurur verici, hem de çok özendirici. Emin olun ki, bu kız çocukları meslek sahibi olduklarında önce kendilerini, sonra ailelerini, sonra çocuklarını, sonra da toplumu ve ülkeyi değiştireceklerdir.''

Çubukçu, daha sonra, kız öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki gümüş işleme atölyesi çalışanları da, bakana el işlemeli gümüş kolye hediye etti.

Ardından Gümüşhane Belediyesi'ni ziyaret eden Çubukçu'ya, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, ipek halı hediye etti.

Bu arada, Bakan Çubukçu'nun, programında yer alan Sağlık Meslek Lisesi öğrenci pansiyonu ziyaretini, grip olması nedeniyle iptal ettiği öğrenildi.

haberaktuel.com