Kocaeli'de 25 santimlik kar sevinciKocaeli'nin kış sporları merkezi Kartepe'de dün öğlenden itibaren etkili olan kar yağışının ardından kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı.
The Green Park Otel Kurumsal İletişim Müdürü Birol Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samanlı Dağları'nın 1640 rakımlı zirvesinde bulunan Kartepe'deki otelin kayak tesislerinde aralıksız devam eden kar yağışı sonucu kar kalınlığının 25 santimetre olarak ölçüldüğünü söyledi.

Karın hem kendilerini hem de kış sporlarıyla ilgilenenleri sevindirdiğini ifade eden Aydın, İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi Kartepe'de yolun Köylere Hizmet Götürme Birliği ekiplerince açık tutulmaya çalışıldığını, kar yağışının etkili olduğu Maşukiye ile Kartepe arasında iş makineleriyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü bildirdi.

Bu yıl karın tahmin edilenden erken yağdığını bildiren Aydın, ''Kayak sezonunu 15 Aralıkta açmayı planlıyorduk. Yağış böyle sürer ve kar kalınlığı 80 santimetre civarına ulaşırsa pistleri kayak tutkunlarının hizmetine açacağız'' dedi.

Aydın, Kartepe'de uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 14 kayak pisti bulunduğunu, 3'ünde telesiyej, 1'inde teleski olan pistlerin derecelerinin zor, orta ve kolay arasında değiştiğini anımsattı.

"KARTEPE YOLU HEYELAN NEDENİYLE ULAŞIMA KAPANABİLİR"


Kartepe-Maşukiye yolunun otele yakın bölümlerinde sarp arazide meydana gelen küçük çaplı heyelanlar nedeniyle çökme olduğuna dikkati çeken Aydın, ''Bu çöküntüler bazı yerlerde yol kenarlarındaki çelik bariyerlere kadar ulaştı. Yağışlar böyle sürer ve önlem alınmazsa bazı bölümlerin tamamen çökerek yolun ulaşıma kapanacağı endişesini taşıyoruz. Sorunu Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla paylaştık. İlgililerin bir an önce önlem alacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Kayak pistleri, 5 yıldızlı oteli, doğal güzellikleri, eşsiz manzarasıyla Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi'ne hakim Kartepe, özellikle hafta sonu adeta İstanbulluların akınına uğruyor.

Kartepe'deki tek otel olan The Green Park Otel, konaklamanın yanı sıra Kartepe'ye günübirlik gelenlere kayak, snowboard, ayakkabı ve baton kiralama imkanı sunuyor. Doğa tutkunları, Kartepe yakınlarındaki Kuzu ve Altıoluk yaylalarında kamp, piknik ve yürüyüş yapabiliyor.

haberaktuel.com