3 ayda 20 iş makinesi çalındıHırsızlıklardan bunalan iş makinesi sahipleri eylem yaptı.


İstanbul'un çeşitli semtlerinde son 3 ay içerisinde 20 iş makinesi çalınması üzerine, iş makinesi sahiplerini bir araya gelerek duruma tepki gösterdi. Her birinin 150 bin TL değerinde olduğu belirtilen iş makinelerinin sahipleri, hırsızlık şebekesi tarafından çalınan iş makinelerinin yurt dışına satıldığını iddia etti.

Son 3 ay içerisinde 20 iş makinesinin çalınması üzerine, İstanbul Bölgesi Makineciler Birliği'ne üye bir grup, yaşanan hırsızlık olaylarına bir önlem alınmasını istedi. Değeri 150 bin TL olan iş makinelerini çalan hırsızlık şebekesinin çökertilmesini isteyen mağdurlar, Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan iş makinesi ruhsatlarının Trafik Tescil Şubesi'nden alınması gerektiğini belirtti. Çalınan iş makinelerinin takibinin neredeyse imkansız olduğunu belirten JCB İş Makineleri Temsilcisi Fuat Alyar, "Son dönemde iş makinesi hırsızlıkları arttı. Belli olan park yerlerinden teker teker çalınan iş makinelerini bulmak neredeyse imkansız. Çalınan bazı iş makineleri de yurt dışına çıkarılıp satılıyormuş. Sel ya da doğal afette en çok kullanılan iş makinelerinin trafikten ruhsatlandırılması ve hırsızlık olaylarına karşı takibinin yapılması gerekir" dedi.

Park ettiği kepçesini sabah almaya gittiğinde yerinde bulamayan İsmail Duğan, "İş makinem çalındıktan sonra polise başvurdum. Uzun zaman geçmesine rağmen sonuç alamadık. Son dönemde bu tarz hırsızlık olayları çok arttı. Acilen önlem alınması gerekiyor" şeklinde konuştu.

haberaktuel.com