Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ’a seslendi: Burada da yönetici makamında olanların tutuculuk içine girmemesi gerekir. Bunları yargıya teslim etmelidir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” başlıklı belgede ıslak imzası olduğu belirtilen Kurmay Albay Dursun Çiçek’le ilgili çağrıda bulundu. Erdoğan “Bütün mesele oradaki zanlıların ortaya çıkarılması, bunların hukuka teslim edilmesidir. Burada da yönetici makamında olanların tutuculuk içine girmemesi gerekir. Rahatlıkla gelip yargıya bunları teslim etmelidir” dedi.
Erdoğan, dün Ak Parti grup toplantısında özetle şu noktalar üzerinde durdu:

ISLAK İMZALI BELGE İÇİN:
RAPOR KARŞISINDA SESSİZ KALAMAZDIK

Geçtiğimiz aylarda partimize yönelik kirli senaryoları içeren bir belge ortaya çıktı. Ben o zaman ‘Gerçekse de, sahteyse de vahim’ dedim. Bu belgenin peşini bırakmayacağımızı, hukuk ve demokrasi çerçevesinde takip edeceğimizi ifade ettim. Partimle ilgili hazırlanmış böyle bir rapor karşısında sessiz kalmamız, hiçbir şey söylemememiz düşünülebilir mi? Tabii ki hukuka yüklendik, farklı yerlerde arayışa girmedik.
ORGENERAL İLKER BAŞBUĞ’A:
ÜSTÜ ÖRTÜLEMEZ, ORTAYA ÇIKARILMALI

Hiçbir şeyin üzeri örtülmüyor, örtülemez. Ancak bu süreçte gerek hukuk sisteminin, gerek kurumlarımızın hedef haline getirilmesini de son derece mahzurlu gördüğümü ifade etmek durumundayım. Birkaç zanlı üzerinden, ülkemizin köklü kurumlarının, hukuk sisteminin yıpratılması asla doğru değil. Bütün mesele, oradaki zanlılar varsa bunların ortaya çıkarılması, bunların hukuka teslim edilmesidir.
ÜLKEDEKİ MUSEVİ VATANDAŞLARA:
ANTİSEMİTİZMİ İLK BEN SÖYLEDİM

Gazze’de yapılanlara karşı hakkı, hukuku savunmak dış politikada yön değiştirme olarak nitelendirilemez. Benim ülkemde bu kadar Musevi vatandaşım var. Hangisinin ülkemde güvenliğine yönelik bugüne kadar sorun var? ‘Efendim antisemitizm Türkiye’de ilerliyor’, antisemitizmin insanlık suçu olduğunu dünyada ilan eden ilk lider benim. Antisemitizm insanlık suçudur eyvallah ama İslamofobya da insanlık suçudur.

PROTESTOCU DİYARBAKIRSPOR’A:
LİGDEN ÇEKİLMEYE HAKKINIZ YOK

Bir avuç kendisini bilmezin hareketini, bir şehre, bir topluma mal etmek asla doğru değil. Diyarbakırspor’un yöneticisi kardeşlerime sesleniyorum. Lütfen hissi değil, serinkanlı şekilde durumu değerlendirmeli, şehir halkının maçlara devam etmesi düşüncesi dikkate alınmalı. ‘Diyarbakırspor çekildi’ demeye hakkın yok. Aynı Gaziantep’e, namağlup Fenerbahçe uzatmalarda mağlup oldu. Ne yani, feryat mı edeceğiz?

KANDİL’DEN DÖNEN PKK’LILARA:
ONLARI TERÖRİST SAYMIYORUZ

Ben ‘sil baştan’ derken, geriye dönüşler noktasındaki düşüncemi söyledim, demok-ratik açılım değil. Demokratik açılımda sonuna kadar gideceğiz.
Ancak geriye dönüşü şova dönüştürme gayreti içinde olunacaksa buna müsaade edemeyiz. Biz birilerinin emriyle gelen değil, silaha bulaşmamış, silahı bırakan varsa ‘buyur gelsin’ diyoruz. Onları, terörist görmüyoruz, görmek istemiyoruz.

İSTİSMAR EDİLEN ANNELERE:
MEHMET AKİF’TEN DİZELER OKUDU

Kimileri şehit kardeşlerimin, gazilerimin hassasiyetlerini istismar ediyorlar. Bu doğru bir gidiş değil. (İstiklal Marşı’ndan bir bölüm okuduktan sonra) Bizim vatana, şehidimize bakışımız, ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ anlayışıdır. Terör, uyuşturucu baronları, silah tüccarları, çatışma tacirleri ellerini ovuşturuyor. Şehidimin annesi bu tahriklere boyun eğerse, terör baronlarını sevindirir.

CHP LİDERİ DENİZ BAYKAL’A:
ERKEN SEÇİM İSTEMEK ACİZLİKTİR

‘Bunu parlamentoya getireceğiz’ dedik, onun üzerinden bile spekülasyon oldu. Bana ‘Ne zaman getiriyorsunuz’ sorusu soruldu 29 Ekim’de, ‘yakındır’ dedim. Bir de baktık, ‘erken seçim’ diye çıktı. ‘Efendim korkuyorlar, onun için erken seçime gitmiyorlar’ dediler. Ayıptır ya, böyle şey kullanılır mı? Demokraside erken seçim acziyettir, acziyet. Niye, sana millet 4 yıl süre için ‘gel bizi yönet’ demiş. Bunu millete nasıl anlatacaksın?

ÇETE VE MAFYA OLUŞUMLARINA:
BU CAN BU TENDE OLDUĞU SÜRECE

Ak Parti var olduğu sürece, hiçbir hukuk dışı güç, örgütlenme, çete, mafyatik oluşum, milletin yetkisine, emanetine el uzatamaz. Bu can bu tende var olduğu sürece kimse Türkiye’yi farklı, karanlık mecralara sürükleyemez.

AK PARTİ MUHALİFLERİNE:
BOYNUMUZU SİZE KARŞI EĞMEDİK

7 yıl boyunca türlü badirelerle karşılaştık. Milletin bize teslim ettiği emaneti, milletimizin tercihlerini yok sayarak bizden koparıp almak isteyenler oldu.
Sağduyumuzu kaybetmedik. Sabrımızı yitirmedik. Ancak, milletin tevdi ettiği emanete uzanan ellere karşı da boynumuzu eğmedik.

DIŞ POLİTİKAYI ELEŞTİRENLERE:
TÜRKİYE’NİN YÖNÜ ASLA DEĞİŞMİYOR

Türkiye’nin dış politikası yön değiştirmiyor, normalleşiyor. Biz nükleer silahlardan tamamen arındırılmış bir bölgede yaşamak istiyoruz.
Nükleer program ve nükleer silahlar konusunda da dünya kamuoyunu tatmin edecek adaletli yaklaşım bekliyoruz. ‘Türkiye’nin dış politikası yön mü değiştiriyor, eksen mi değiştiriyor?’ gibi sorular gündeme kasıtlı taşınıyor.

DAĞA ÇIKARIZ DİYEN MHP’YE:
BUYURSUNLAR DAĞA ÇIKSINLAR

Bu bayrağa sarılı tabutlar gelmeye devam mı etsin, bu kan devam mı etsin? Bunun bedelini o yavrular ödemeye devam mı etsin? O dul kadınlarımız aynı şekilde beklemeye devam mı etsin? Bunu mu isteyelim, arzu edelim? Ha, MHP dağa çıkacakmış, buyursun dağa çıksın.
Kimse onu engellemiyor zaten. Ama bizim dağa çıkmaya, öyle bir derdimiz yok. Dağda olanlar bellidir
milliyet