Kadınlar, kadın avukatı şikayet etti


Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan, 7 aylık hamile eşini öldüren sanığı karar duruşmasında 'Erkek olsaydım yatağımdaki başka erkeği affetmezdim' sözü Antalyalı kadınları kızdırdı.Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan, 7 aylık hamile eşini öldüren sanığı karar duruşmasında ''Maktul evlerindeki yatak odasında da başka bir erkekle birlikte olmuştur. Ben erkek değilim ama erkek olsaydım yatağımda başka bir erkeği affetmezdim'' sözleriyle savunan avukat Binnur Türkoğlu, Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisince kınandı ve Antalya Barosuna şikayet edildi.

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, Antalya Barosuna yaptığı şikayet ve yazılı açıklamayla geçen günlerde cinayet sanığı Suat Dalgakıran'ın karar duruşmasındaki savunmasını yapan baroya kayıtlı avukat Binnur Türkoğlu'nu kınadı.

Şikayet ve yazılı açıklamada, avukat Binnur Türkoğlu'nun Antalya'da geçen yıl 7 aylık hamile eşini kendisini aldattığı iddiasıyla bıçaklayarak öldüren sanık Suat Dalgakıran'ın 3 Kasımda Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında yaptığı ilginç savunmaya yer verilirken, kadın avukatın mahkeme heyetine söylediği, ''Maktul evlerindeki yatak odasında da başka bir erkekle birlikte olmuştur. Ben erkek değilim ama erkek olsaydım yatağımda başka bir erkeği affetmezdim. Siz de Türk erkeğisiniz. Kararı siz erkeklere bırakıyorum. Ben bir kadınım, bu dava benim değil, sizin davanız'' sözleri hatırlatıldı.

Bu savunma ile cinayette ağır tahrik olduğunu savunan ve ağır tahrik indirimi talep eden avukat Binnur Türkoğlu'nun sözlerinin kınandığı belirtilen kadın meclisinin şikayet dilekçesinde şu görüşlere yer verildi:

''Tüm ulusal ve yerel basında yer alan avukat bu savunmasıyla cinsiyet ayrımcılığı yaparak, müvekkilinin işlemiş olduğu suçla kadına yönelik şiddeti destekleyip, aldatmanın karşılığında ölümü hak göstermektedir. Bu talihsiz açıklamayı Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak şiddetle kınıyoruz. Söz konusu avukat hakkında ilgili meslek kuruluşu olan Antalya Barosunca gerekli soruşturmanın yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz.''

Geçen yıl 15 Kasımda 7 aylık aylık hamile eşi Fatma Dalgakıran'ı öldüren Suat Dalgakıran'ın avukatı Binnur Türkoğlu, karar duruşmasında olayda ölenin aldatması nedeniyle ağır tahrik bulunduğunu savunmuştu. Antalya 3. Ağır Mahkemesi heyeti, ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılanan sanığı ağır tahrik indirimi uygulayarak 20 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Bu arada, Antalya Baro Başkanı Zafer Köken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın meclisinin şikayetinin henüz kendisine ulaşmadığını belirterek, ''O kişiden şikayetçi olmuşlarsa konuyu değerlendiririz'' dedi.

haberaktuel.com