İngiliz'in Kürt Aşkı Alevlendi

...KURTULUŞ Mücadelesi sırasında Kürt isyanları çıkartarak Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef alan İngilizler, iktidarın Kürt açılımına alkış tutuyor. Dışişleri Bakanı David Miliband...

KURTULUŞ Mücadelesi sırasında Kürt isyanları çıkartarak Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef alan İngilizler, iktidarın Kürt açılımına alkış tutuyor. Dışişleri Bakanı David Miliband, “Erdoğan hükümetinin attığı adımlar cesur adımlar, doğru adımlar” dedi.
Sözlerine sadık kalıyorlar
MILIBAND, AKP iktidarına övgülerini şöyle sürdürdü: “Sözlerine sadık kalıyorlar. Bu tabii çok zor bir şey. Bunun da farkındayım ve hem Kuzey Irak’taki Kürtlerin de yardımı ve desteği gerekiyor ama doğru bir şey diye düşünüyorum.”

Kürt açılımına İngiliz desteği
Milli Mücadele döneminde kendi emelleri için Türkiye’nin doğusunda bağımsız Kürt devleti kurdurtmak isteyen İngiltere, bugün de AKP iktidarının Kürt açılımına tam destek verdi!...

İngiltere Dışişleri Bakanı İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, AKP iktidarının Kürt açılımını desteklediklerini ifade etti. “Başbakan Erdoğan’ın hükümetinin Kürt açılımıyla ilgili attığı adımlar çok cesur adımlar, doğru adımlar, akılcı olarak atılmış adımlar. Ve bence desteği hak ediyorlar” diyen İngiliz Bakan, “Bu anlamda bütün Türkiye’nin vatandaşlarının eşit haklara sahip olması konusunda dürüst davranıyorlar ve sözlerine sadık kalıyorlar. Ve tabii bu çok zor bir şey, bunun da farkındayım” ifadelerini kulandı. Miliband, “Ama doğru bir şey diye düşünüyorum. Tabii ki iniş-çıkışlar olur. Böyle süreçler dur-kalk şeklinde yürür” diye konuştu.

Bunlar da İşte İngiliz açılımları
Bugün Kürt açılımına destek veren İngiltere, tarihte Anadolu’nun bağrında Kürt devleti kurma girişimlerine açıktan destek vermişti. İşte İngiltere’nin yakın tarihteki “Kürt açılımları..”

Kürt Teali Cemiyeti: 1918 tarihinde İstanbul’da kurulan ve doğu illerinde şubeleri açılan bağımsız bir Kürt devleti kurulması amacı güden cemiyet, İngilizlerle ilişki içindeydi.

Pirizade Bekir: İngilizler, 2. Abdülhamit zamanında 4. Türk Kolordusu’nun komutanı olan Pirizade Bekir’i kendi emelleri için kullanmışlardı. İngiliz desteği ile Ankara’ya karşı ayaklanan Pirizade Bekir, “Otonom bir Kürt devletini tanımasını”, “devletin sınırlarının Kürtler ve müttefikleri tarafından saptanmasını”, “Türk memur ve jandarmalarının hemen geri çekilmesini”, “Ankara Hükümetinin böleden topladığı vergilerin Kürdistan’a geri verilmesini” ve “askerde olan Kürtlerin hemen terhis edilmesi” ni talep etmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Başbakan Erdoğan tarafından da kabul edildi.

Miliband ek protokolleri hatırlattı
Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İngiltere Dişişleri Bakanı David Miliband, mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Erdoğan ile görüştü. İlk olarak Dışişleri Bakanlığı’na giden Miliband’ı Davutoğlu kapıda karşıladı. İki bakan basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından ortak bir basın açıklaması yaptı. Toplantıda Davutoğlu’nun ardından söz alan Miliband, dördüncü defa Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirterek, Davutoğlu ile “çok verimli” görüşmeler yaptıklarını söyledi.Kıbrıs’ta bir “fırsat penceresi” ni gördüklerini de ifade eden Miliband, “Sayın Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Başbakanı, ciddi anlamla bu sürece destek sağlamalı, bunun sürecin ilerlemesi için gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Kıbrıs’taki iki liderinin desteğe ihtiyaçlarının olduğunu da kaydetti. Miliband, bir sorunun karşısında Türk limanlarının Rumlara açılmasına ilişkin “Ankara Protokolü masa üzerinde durmaktadır” dedi ve bir sürecin söz konusu olduğunu vurguladı.

Bakana destek teşekkürü
Kıbrıs konusundaki ilerlemenin taşıdığı büyük önemin altını çizerken bu sürecin sadece ada için değil, AB-Türkiye ve AB-NATO ilişkileri için de çok önemli olduğunu ifade eden Miliband, Ankara ile ilişkilerde engellerin Aralık ayında kaldırılması gerektiğini söyledi. David Miliband, bir sorunun karşısında “Türkiye’nin ciddi anlamla küresel bir aktör” olduğunu belirttiği basın toplantısında, Afganistan’da İngiltere ve Türkiye’nin ciddi ortak çalışmalar yaptığını da söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Miliband’ı misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, birkaç hafta içinde Londra’ya gideceğini bildirdi. Miliband ile sık sık görüştüklerini belirten Davutoğlu, Türkiye ve İngiltere arasındaki yakın ilişkinin ve istişare mekanizmasının altını çizdi. Bakan Davutoğlu, görüşmede İngiltere ile ikili ilişkilerin yanı sıra, daha çok bölgesel gelişmeler üzerinde durduklarını ifade etti. Miliband, basın toplantısının ardından Başbakan Erdoğan ile görüştü. Başbakanlık’taki görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Cumhuriyetle savaşıp düşmana hizmet ettiler
İNGİLİZLER, Türk milletini sırtından hançerlemek için hep işbirlikçiler kullandı. Bunlardan en ünlüleri Şeyh Said... Oyuna geldiğini anladığında idam sehpasında sallanıyordu. Diğerleri ise Kürt Teali Cemiyeti Başkanı Seyit Abdülkadir ve Piri Bekir’di. İki hain de İngiliz casusuydu.

İhanetin bedelini asılarak ödedi
Şeyh Said İsyanı: İngiltere’nin kışkırması desteği ile Şeyh Said 13 Şubat 1924 tarihinde genç Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı ayaklandı. Şeyh Said, 26 Mart’ta gerçekleştirilen harekatla Carpuh Köprüsü’nde ele geçirildi. Asılarak idam edildi. (15 Nisan 1925)

Yeniçağ