Öğrencileri hayran bırakan Rukiye NineMalakan kültürünü araştırmak için Kars merkeze bağlı Çalgavur köyüne giden öğrenciler, burada tanıştıkları 76 yaşındaki Rukiye Ağkoç'a hayran kaldı.


Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), 'Kent ve Çocuk: Kars'ı Yeniden Keşfediyoruz' projesi kapsamında bir günlük köy yaşantısı düzenledi. Malakan kültürünü araştırmak için merkeze bağlı Çalgavur köyüne giden öğrenciler, burada tanıştıkları 76 yaşındaki Rukiye Ağkoç'a hayran kaldı. Kendisini 38 yaşında hissettiğini söyleyen Rukiye Nine, genç kalmanın sırrını açıklarken, tek bir gün bile süt içmeden yatmadığını söyledi.

TOG Kaynak Geliştirme ve İletişim Departmanı Yöneticisi Burcu Haylaz, Kars TOG Başkanı Oktay Şanlı, TOG gönüllüleri ve 26 ilden 60 öğrenci, Malakanlar'ın uzun yıllar yaşadığı Çalgavur köyünde Malakan aileleriyle tanıştı. Malakan kızı Rukiye Ağkoç ve Malakanlar'ın yaşantısına birebir şahit olan Keleş Durmuş (85) ile tanışan öğrenciler, unutulmaz bir gün geçirdi. Öğrenciler, Kars'ın tarihi ve doğal zenginliklerini, adetlerini, gelenek ve göreneklerini, kendi illerinde anlatarak Kars'ın gönüllü rehberi olacaklar.

Köyde kaldıkları süre içinde ahırda inek sağan, bahçede meyve toplayan, evin duvarına badana yapan, hayvanları yemleyen ve gönüllerince eğlenen öğrenciler, ot yığınlarının bulunduğu harmanda ise topluca hatıra fotoğrafı çektirdi. Kendisi de bir Malakan kızı olan Rukiye Ağkoç, Malakanları anlatırken duygulanan öğrencileri esprileriyle de gülmekten kırıp geçirdi. Gençleri bir anda karşısında gören Rukiye Nine, öğrencilere gençliğin, genç kalmanın, genç hissetmenin sırlarını anlattı. 76 yaşında olmasına rağmen kendini 38 yaşında hissettiğini söyleyen Rukiye Nine, genç kalmanın en önemli sırrının ise süt içmek olduğunu anlattı. Süt içmeden bir gün bile yatağa girmediğini söyleyen Rukiye Nine, kendini genç hissedenlerin yaşadıkları yörelerde birlik ve beraberliği de iyi sağladıklarını vurguladı. Gençlerin can kulağıyla nasihatlerini dinlediği Rukiye Nine, "Malakanların bize bıraktığı tarımla bu köy zengin oldu. Birbirimizle içli-dışlıyız. Tek bir yumruğuz tek, tek. Türkiye bir yumruktur. Hepimiz Hava ve Adem'den olmuşuz. Malakanlar komşularıyla kardeş gibiydiler. Ne zaman yemek pişirseler komşularına pay götürürdüler." diye konuştu.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Kars şubesinden Rıza Aydın ise, "Toplum Gönüllüsü gençler olarak farklı kültürlerden, farklı renklerden bir araya gelerek tek yürek olmaya doğru birlikte adım atıyoruz. Kars'ın kültürel mirasının zenginliğine minik kent sakinlerinin dikkatini çekmeyi ve bu mirasın korunmasının önemine dair farkındalık yaratmayı amaçlayan 'Kent ve Çocuk' başlıklı projemiz 2 ay gibi kısa bir sürede 600'ün üzerinde ilköğretim öğrencisine ulaştı." diye konuştu.

haberaktuel.com