Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK) Başkanı ve Dünya Kanser Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk, kanser alanında uluslararası faaliyetler yürüten Avrupa Kanser Cemiyetinin başkanlığına getirildi.
Hacettepe Hastaneleri Koordinatörlüğü görevini de yürüten Prof. Dr. Kutluk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk hekimlerinin, tıbbın birçok alanında çok önemli başarılara imza attıklarını ve her geçen gün uluslararası arenada da Türkiye'nin sesini duyurduklarını söyledi.
Türkiye'de de kanserle mücadele kapsamında çok önemli çalışmalar yapıldığını, kanserden korunma, tanı ve tedavi, farkındanlığı artırma başta olmak üzere sosyal sorumluluk projeleri ile halka ulaşılmaya çalışıldığını anlatan Kutluk, yapılan çalışmaların uluslararası örgütler tarafından takdirle karşılandığını belirtti.
Kutluk, uzun yıllardır kanserle ilgili çeşitli derneklerde aktif olarak görev yaptığını ifade ederek, ''Yaklaşık 26 yıldır kanserle mücadelede etkin olarak çalışıyorum. İlk olarak 1983'de asistanlığım döneminde hekimlik dışında gönüllü olarak TKASK'da çeşitli faaliyetlerde bulundum, ardından yönetim kurulu üyeliğine ve 2006'da da başkanlığa seçildim. Bu dönemlerde 'Umut Evi', 'Kanserli Hastalar Kongresi', 'Kanser Kongresi' ve çok sayıda bilimsel yayına imza attık'' diye konuştu.
TKASK'nın 2004 yılından itibaren kanser örgütleriyle uluslararası temas kurmaya başladığını ve ortak projelerde yer aldığını dile getiren Kutluk, kurumun, İsviçre'nin Cenevre kentinde 27-31 Ağustos 2008'de düzenlenen Dünya Kanser Kongresi'nde ''Yılın En Başarılı Kanser Örgütü'' seçildiğini anımsattı.
''BU, TÜRKİYE'NİN BAŞARISIDIR''
Avrupa Kanser Cemiyetinde de 2006'dan bu yana yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Kutluk, son olarak Ekim ayında Amsterdam'da yapılan genel kurulda başkanlığa getirildiğini söyledi.
Prof. Dr. Kutluk, Türk hekimlerinin uluslararası arenada yer almasının gurur verici olduğunu belirterek, Türkiye'de hekimlerin çok iyi eğitim aldığını belirtti.
Kutluk, duygularını şöyle ifade etti:
''Yaptıklarımızı doğru anlattığımız takdirde, dünyadaki farklı platformlarda yer bulabiliyoruz. Hem kendi bilgi ve tecrübelerimizi oraya taşıyor hem de diğer hekimlerin tecrübelerini ülkemizde uygulayabilme şansını elde ediyoruz.
Bilgi kuvvettir. Türk hekimleri olarak sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi, uluslararası arenada gösterdiğimizde dünyanın kapıları açılıveriyor. Elde ettiğimiz başarı, Türkiye'nin başarısıdır. Hekim olarak bilimsel platformlarda Türkiye'nin sesini duyurmanın onurunu taşıyorum.''
Avrupa Kanser Cemiyetinin, Avrupa'daki 25'i aşkın kanser cemiyetinin 1980 yılında oluşturduğu bir federasyon olduğunu anlatan Kutluk, kanserden korunma, kanser kontrol planları, hasta destek grupları, kanser bilgilendirme sistemleri, tütün kontrolü gibi kanserin farklı alanlarında çalışmalar yapıldığını belirtti.
Kutluk, başkanlık görevini iki yıl boyunca sürdüreceğini ifade ederek, ''Şimdi kanserli hastaların ve yakınlarının işlerini kaybetmesine bağlı hak ve finansal sorunlar üzerinde çalışma yürütüyoruz. Bunun dışında ulusal kanser kontrol planlarının iyileştirilmesi, yürürlüğün sağlanması ve dayanışmanın geliştirilmesi için faaliyetler yürütüyoruz'' dedi.

haber 7