+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!

  İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!  Mehveş Evin, kendisine yabancı turist imajı vererek Sultanahmet'e gitti, başına neler geldi neler! İlginç öykü:


  'İki dirhem bir çekirdek' turistsever Türk gençlerimiz fedakarlıkta sınır tanımadı. Taksici kazığı da son darbe oldu.

  Kendisine yabancı turist imajı vererek Sultanahmet'e giden Mehveş Evin, başından geçenleri Milliyet-Cadde'de anlattı.

  Yalnız turist kadına bir saatte üç teklif

  İstanbul'a, özellikle Sultanahmet'e gelen turistlere İngilizce rehberlerde yapılan yorumlar, malumunuz Türkleri fena sinirlendirdi... Lonely Planet, Rough Guide, Time Out gibi tüm dünyada çok satan bu rehberlerde İstanbul, özellikle kadın turistler için kabus olarak anlatılıyordu... TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bu iftiraların 'rakipler'in ürünü olduğunu söyledi. Peki bu cümlelerde gerçeklik payı var mıydı? Tek başına gezen kadın turist, ******ların hedefi mi oluyordu? Taksiciler yabancı müşteriyi dolandırıyor muydu?


  Bu soruları kendi kendime sormanın anlamı yoktu. Sultanahmet'e 'bir turist gibi' gitmeye karar verdim. Boynumda otantik bir şal, elimde fotoğraf makinesi ve İngilizce rehber kitap, peşimde fotoğraf muhabiri arkadaşımla olay yerine gittik.

  CAMİİ ÖNÜ PİYASASI
  Daha Sultanahmet Camii'nin önüne gelmeden, parkta ikili-üçlü gruplar halinde oturan genç adamların bolluğu dikkatimi çekti. Saat dörttü, bu adamların işi gücü çeşmeden akan suları seyretmekti.
  Durdum ve fotoğraf çekmeye başladım. İki genç adam, anında yanıma seğirtti. Son derecede kibar bir şekilde, İngilizce olarak 'Yardımcı olabilir miyim?' diye sordu siyah ceket, gömlek ve pantolonlu, 20'li yaşlardaki esmer delikanlı. “Sadece bakınıyorum” dedim. Bingo! Muhabbet başladı. Arkadaşı bir işaret çakarak uzaklaştı. Genç adam sormaya, ben de turist cevapları vermeye başladım: Az, öz ama kibarca. Bir de baktım benimle yürümeye başlamış. “Sultanahmet Camii'ni mutlaka gezmelisin” dedi grameri sıfır, pratiği mükemmel bir İngilizceyle.
  Ali'ye ne iş yaptığını sordum. Bir lokantada çalıştığını, bugünün boş olduğunu söyledi. İyi de boş gününde niye bir dirhem iki çekirdek, Sultanahmet'te takılıyor, hiç tanımadığı bir yabancı kadını gezdirmeyi teklif ediyordu?
  Camiiye girdik. Ayakkabılarımı çıkarıp poşete koymam gerektiğini söyleyip, mesafesini koruyarak beni camide gezdirdi. Amerikalı turist edasıyla “***w... Wonderful!” naralarımı gururlanarak izledi, cami hakkında bilgi verdi. Çıktık, hala yanımda. Ne yapacağımı, nereye gideceğimi sormaya başladı. Arkadaşlarımla buluşacağımı, gitmem gerektiğini söyledim, ısrarla kahve içmeye davet etti. Kibarca reddedince kartını çıkardı ve “İstediğiniz zaman gelin, misafirim olun” dedi. El sıkışarak ayrıldık.

  YALNIZ YÜRÜMEK YASAK

  Yalnız kalır kalmaz Aya İrini'ye yöneldim. Biraz tedirgin olmuştum. Tam 'oh bi kafamı dinleyeyim' derken İstanbul kitabı satan bir genç daha yaklaştı. “Sağol almayayım” dedim. Nafile! Yine solo yürümeme izin vermeyen, nereden geldiğimi, nereye gittiğimi soran bir erkek... “Sorry” diyerek zor uzaklaştım.
  Yarım dakika sonra, muhtemelen bu sahneyi seyreden başka bir arkadaş, “Affedersiniz İtalyan mısınız?” diye yanaştı. Yine esmer, yine bir dirhem iki çekirdek, 35'lerinde güleryüzlü bir adam. Hayır efendim, ben Bostonlu'yum... Şinasi, flört konusunda biraz daha tecrübeli. “Ah, stiliniz İtalyan kadınlarına benziyor! Mutlaka ailenizde var” diyor. Ben de zokayı güya yutuyorum: Evet, annemin tarafından...
  Bir baktım, yine tek başıma değil, çift yürüyorum. Turist kadın olarak yalnız yürümek bu şehirde galiba yasak!
  Yine ne olduğumu anlamadan, nereden geldin, ne kadar kalıyorsun muhabbetine girildi. Dükkanı varmış, “Aa nerde?” diyorum ama Şinasi acayip kibar: “Yok, oraya sizi götürürsem yanlış anlaşılır. Size bir kahve ısmarlamak isterim. Türkiye'de bir deyim vardır, bir kahvenin kırk yıllık hatırı vardır...” Zaten bir kafenin önüne gelmişiz, teklifini kabul ediyorum. 15 dakikalık kahve sohbetinde, usta sorularla hangi otelde kaldığımı, kimlerle geldiğimi soruyor. Yine ne abartılı bir sarkma hareketi, ne de sinir bozucu bir yavşaklık.
  Akşam programımı soruyor, içki ısmarlamayı, nargile içmeyi teklif ediyor. 'Gerçekten görüşmek' istediği için telefonunu veriyor. Ahlaksız teklif yok, flört var. Tedirginim, pek konuşmuyorum. El sıkışarak ayrılıyoruz.

  BONKÖR SPRINTER DİYARI
  Off gerildim! Bünyamin nerede? Ya takip edilirsem? Ya Türk olduğumu anlarlarsa?
  Şak diye arkamdan yine biri yaklaşıyor; “Bayan nereye gidiyorsunuz?” Yine o kitapçı çocuk! “Gece meydandayım, gel içki ısmarlayayım” diyor. “Kardeşim Türk'üm, bi rahat bırakın ya” diye haykırmak geliyor içimden... Bu atağı da savuşturarak olay mahallini hızlı adımlarla terk ediyorum. Herbiri bonkör sprinter mübarek! Kesinlikle kaçış yok!
  Divan Yolu'nda koşar adım ilerlerken önümde yürüyen iki Uzakdoğulu kıza yanaşan, saçları jöleyle Yiğit Bulut modeli arkaya yapıştırılmış, siyah deri ceketli gencin 'yanaşma' hamlelerine tanık oluyorum. 'Beni tanımadın mı? Hani dün tanıştık?' diyor ısrarla. Kız, saatte 30 km/saat hızında yürürken kurtulmaya çalışıyor, belli ki korkmuş.
  Çok ülkede turist olarak dolaştım, bunca ilgiye hiçbir yerde mazhar olmadım. Cinsel tacize uğramadım, ama yalnız kalamamaktan, her an ters bir harekete maruz kalma ihtimalinden, tecessüsten dolayı rahatsız oldum. Ve sırf bu gerginlik beni çok yordu..
  Turist olsam, tek başıma ya da kız kıza bir daha Sultanahmet'e gelmem. Bunu da artık kafanıza yazın turizmci arkadaşlar.

  Saat: 16.05
  1. SİZİ GEZDİREYİM

  Sultanahmet Camii'nin önünde etrafa aval aval bakarken playboy kemerli 'Ali' yanıma yaklaşıyor. Sohbete başlıyor, beni gezdirmeyi teklif ediyor ama asla sarkıntılık yapmıyor.

  Saat: 16.25
  2. PARDON İTALYAN MISIN?

  Şinasi adındaki adam parkta yanaşıp 'Çok pardon, siz İtalyan mısınız? Ben İtalya'da yaşadım da çok benziyorsunuz' diyor. Bir kahvenin 40 yıllık hatrı vardır deyişini anlatarak beni bir cafeye davet ediyor. Gece istersem beni nargile içmeye götürecek.

  Saat: 16.55
  3. GECE BOŞ MUSUN?
  Rehber kitaplar satma bahanesiyle yanıma yanaşan bu genç, teklifi reddedince soru yağmuruna tutup, akşam programı soruyor.

  TATLI TATLI ESİR ALMACA
  * Sultanahmet'i mesken tutan genç adamlar, yabancı kadınlara nefes aldırmıyor. Ama nazikler; aksi takdirde kadınları kaçıracaklarını öğrenmiş gibiler.
  * Genç adamların ilgisinden hoşnut olan turistler olabilir. Ancak Batı kültüründe “Öff çekil başımdan” demek ayıp sayılır. Sırf bunu bildiğinizden tatlı tatlı esir almanın ne manası var?
  * Çoğu zaman, kadınların yalnız dolaşmalarının özel bir anlamı yoktur. Sade suya tirit muhabbete katılır gibi gözükse de yabancı bir erkeğin hangi niyetle yaklaştığını düşünmeyecek kadar hıyar değiller!..

  NE iŞ OĞLUM?

  Ne olduğumu anlamadan Ali bana eşlik etmeye başlıyor. Yolda bir polis arabası durup ona laf atıyor. Ben yürüyüşe devam ederken ayak üstü şakalaşıyorlar. Ali . 'Ne istiyor polisler' diye sorunca 'Yok birşey, arabada bir tanıdığım vardı' diyor. Ayrılırken kartını verip yemeğe davet ediyor.

  34'TEN 57! TURİSTİ KAZIKLAMA!

  Kendimi Hıncal Uluç gibi hissettim, ama pes dedim! Bu kadarını beklemiyordum...
  Sultanahmet'ten Armada Oteli'ne gitmek üzere taksiye binip İngilizce konuşuyorum. Tertemiz, kibar bir taksici. Beni sahilden dolaştırıyor. Asıl şoku taksimetreye bakınca yaşıyorum: 21.500000! 'Bu nedir? Çok fazla!' Diye itiraz ediyorum. 22 liraymış 5 dakikalık yol! Dayanamayıp patlıyorum:
  BAK KOÇUM O TAKSİMETREYE NE YAPTIN BİLMEM AMA HAKKIN 8 LİRA!

  MİLLİYET

 2. #2
  VIP "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  May 2009
  Bulunduğu Yer
  "aşkın en çıkmaz sokağında..."
  Mesajlar
  4.496
  Blog Yazıları
  33
  Tecrübe Puanı
  107374662

  Tanımlı Ce: İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!

  o sunulan rehber haklı çıktı yani
  bide kendimiz için misafirperver bir toplumuz diyoruz
  böyle kro insanlar olduğu sürece daha çok kötüleniriz...

 3. #3
  VIP şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  6.911
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  107374854

  Tanımlı Ce: İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!

  Alıntı "SenSiziM"´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  o sunulan rehber haklı çıktı yani
  bide kendimiz için misafirperver bir toplumuz diyoruz
  böyle kro insanlar olduğu sürece daha çok kötüleniriz...
  Kesinlikle katılıyorum...

 4. #4
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı Ce: İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!

  Gazetecimiz bir bayan olduğu için aslında çok şanslı. Bir erkek olarak dolaşsa idi başına geleceklere inanamazdı. Öncelikle biri yanaşır saat sorar veya başka bir şekilde turistle konuşmaya başlar. Sonra Nereye gidiyorsunuz diyerek bir şekilde muhabbete başlar ve turisti ağılarına düşürürler. Genelde uygulanan taktiktir bilirim.. Ben rehberim diyerek sizi çok güzel bir gece klubune götürürler. Tabii turisti kandırmak için gece klübünde çok güzel kızlar var ben hepsini tanıyorum gibisinden şeyler söylemeyide ihmal etmezler. Bizim akıllı turistte ; Nede olsa burası yurt dışı beni imse görmez, Felekten bir gece geçireyim diyerek oltaya düşer. Gittikleri gece klübü, disko yada bar, oldukca güzeldir. Turist oldukça mutlu olmuştur. Olacaklardan habersiz turistimiz aç gözlerle bir yandan kızlara bakar bir yandanda içkisini yudumlar.

  Öyle böyle zaman geçer hesap biraz kabarınca, bizim yardımsever rehberimiz artık gidelim der ve hesabı ister. Olamazzzzz hesap en az 5 bin ile50 bin tl arası bir rakam gelir.. Bu rakam turistine göre değişir. Bizim rehberimiz bir kaç deste para verir. Hesabın yarısını ben ödedim yarısınıda sen öde der. Bazı turistler düşünmeden hesabı öder bazılarının beyni durur ve büyük bir şok yaşar. Fakat masaya oturduğu kişide hesap ödüyor hemde hesabın yarısını ödüyor. Turistinde diğer yarısını ödemesi gerekmez mi ? Varsa parası öder ve çıkarlar. Sonra bizim rehber gece klübüne geri gelir hem ödediği parayı alır hemde turistin ödediği paranın yarısını alır ve örümcek ağına düşürecek başka bir turist bulmak için yola koyulur Turizmin içinde olduğum için bu ve buna benzer olaylarla yıllardır karşılaşıyoruz. Bu ve bundan dahada beter olayların yaşandığını üzülerekte olsa belirtmem gerekiyor.

  Konuya cevap olarak diğer turist kandırma yöntemlerinide kısa zaman sonra ekliyeceğim..

 5. #5
  Süper Üye KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize Baktabul'un Çılgını KinSize - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2009
  Bulunduğu Yer
  ██████ ~ |IstanbuL| • |Turkey|
  Mesajlar
  292
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  57427970

  Tanımlı Ce: İstanbul'da turistleri böyle kazıklıyoruz!

  Burası İstanbul

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. ‘Rus turistleri kasıtlı olarak zehirlediler’
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2011, 06:36
 2. Rus Turistleri Taşıyan Minibüs Devrildi
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-22-2010, 10:29
 3. Müzik Yasağı Turistleri Şaşırttı
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-02-2010, 01:08
 4. İstanbul İstanbul Şarkı Sözü (Kesmeşeker İstanbul İstanbul)
  By ~aTRoPa~ in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-15-2009, 01:08
 5. Rus turistleri neden kimse sevmiyor?
  By Misafir in forum Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-30-2008, 17:55

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375