Türk denizci Papua Yeni Gine'de öldü
Malta bandıralı bir gemide çalışan Türk denizci Maksut Ürkmez, 3 Kasımda Papua Yeni Gine açıklarında kalp krizi geçirerek öldü.


Malta bandıralı bir gemide çalışan Türk denizci Maksut Ürkmez, 3 Kasımda Papua Yeni Gine açıklarında kalp krizi geçirerek öldü. Ürkmez'in Balıkesir'in Bandırma ilçesinde yaşayan ailesi, gemicinin cenazesinin Türkiye'ye getirilmesini istiyor.

Alınan bilgiye göre, bir denizcilik firmasının Malta bandıralı gemisinde çalışmak için 1,5 ay önce uçakla Portekiz'e giden Maksut Ürkmez (53), 18 Eylülde güverte sorumlusu olarak görev yaptığı gemiyle Güney Afrika'ya gitmek için denize açıldı.

Görev yaptığı firmanın yetkilileri, 3 Kasımda Ürkmez'in eşi Aysun Ürkmez'i arayarak, eşinin geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yetkililer, bölgede Türk büyükelçiliği veya temsilciliği bulunmadığı için cenazenin Türkiye'ye gönderilemediğini de ifade etti.

Aysun Ürkmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, firma yetkililerinin, kendisine, kalp krizi geçiren eşinin bir savaş gemisindeki doktorun müdahalesine rağmen kurtarılamadığını söylediklerini anlattı.

Eşinin cesedinin geminin buzluğunda tutulduğunu, bu durumun üzüntüsünü daha da artırdığını ifade eden Ürkmez, 25 yıllık denizci olan eşinin cenazesinin bir an önce kendilerine teslim edilmesini istediklerini vurguladı.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına başvurduklarını belirten Ürkmez, şunları kaydetti:

''Kocamın cenazesinin en kısa zamanda teslim edilmesini istiyoruz. Maksut, 25 yıllık denizciydi. Sefere çıktığında 5-6 ay dönmezdi. Telefonla haberleşirdik. En son 30 Ekimde bana mesaj yazdı, halimizi hatırımızı sordu. Firma yetkilileri de ne yapacaklarını, cenazeyi ne zaman getireceklerini bilmediklerini söylediler. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz. Çaresiz kaldık.''

haberaktuel.comkonu doğru yerde oLmayabiLir