Başbakan Erdoğan'ın 7 Aralık'ta yapacağı ABD ziyareti sırasında domuz gribi aşısı olacağı ileri sürüldü.Ankara kulislerinde ilginç bir iddia ortaya atıldı. Gazeteport'un haberine göre ‘’Ben aşı olmayacağım’’ diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’da yapacağı ABD gezisi sırasında, bu ülkede kullanılan aşılardan olacağı öne sürüldü.

Erdoğan ’’ABD’de uygulanan aşı farklı’’ açıklaması da dikkat çekmişti.
ABD’deki aşılarda, ‘’Adjuvan’’ adlı madde yer almıyor. Türkiye’deki aşılar ise, öldürülmüş virüs etkisini arttırmak için aşıya eklenen ‘’Adjuvan’’ içeriyor.

Erdoğan 3 Kasım günü
TBMM’deki grup toplantısında Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a kızmış ve “Aşı konusunda Sağlık bakanımla aynı düşünmüyorum. Kimse aşı için zorlanmamalı’’ demişti. Erdoğan kendisinin aşı olmayacağını açıklamış ve Sağlık Bakanına, ‘’Benim ve Cumhurbaşkanının adını da vermişsin bunu düzelt’’ demişti.

ABD’DEKİ AŞI FARKLI
Başbakan 8 Kasım günü
TRT’de katıldığı programda ise ABD’deki aşı ile Türkiye’ye ithal edilen aşıların farklı olduğunu açıklamış ve ‘’ ABD'nin kullandığı aşılarda farklı şeyler olduğu, bize gelende farklı şeyler olduğu belirtiliyor’’ demişti. Amerika’da kullanılan aşı ‘’Adjuvansız’’ Türkiye’deki aşı ise ‘’Adjuvanlı’’ olarak adlandırılıyor.

Adjuvan adı verilen madde, aşı içindeki ‘İmmünojen’’ (Öldürülmüş virüs) etkisini artırmak için, aşıya eklenen bir molekül… Bazı bilim adamları, adjuvansız aşının etkinliğinin yüzde 90, adjuvanlı aşının ise yüzde 70 olduğunu ve bu aşıda kızarıklık ve ateş gibi yan etkilerinin daha fazla görüldüğünü savunuyor.
Türkiye’nin de aldığı aşılarda MF95 adında bir adjuvan bulunuyor. ABD’de ise adjuvanlı olmayan aşı kullanılıyor ve aşı burun içine püskürtülüyor. ABD, GlaxoSmithKline firmasının aşılarını tercih ediyor. Türkiye’de kullanılan aşı ise adjuvanlı ve adaleye enjekte ediliyor. Avrupa ve Türkiye’de Novartis firmasının aşıları uygulanıyor.

kaynak: (Radikal)