Türkiye ile Libya arasındaki vize uygulaması kaldırılıyor. Karar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi görüşmesinin ardından açıklandı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa görüşmesinin ardından El Mahmudi, iki ülke arasındaki vize uygulamasının kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

El Mahmudi, "Türkiye ile Libya arasındaki vizenin kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık. Önümüz Kurban Bayramı. Bugün itibarıyla Türk vatandaşları Libya'ya, Libya vatandaşları da
Türkiye'ye vizesiz gidebilir" dedi.

El Mahmudi'nin yaptığı açıklamanın ardından
Türkiye ile Libya arasında heyetler arası görüşmelere geçildi.

İki ülke arasında bazı anlaşmalar da imzalanacak.

Libyalı yetkililer, resmi temasları sırasında Başbakan Erdoğan'a devlet başkanlarına uygulanan protokolün uygulandığını bildirdi.

Kaddafi, Erdoğan'ı kabul etti
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi tarafından kabul edildi.

Libya Devlet Başkanlığı'nda görüşmenin yapılacağı Bab-al Aziza Sarayı'ndaki çadırın önünde Albay Kaddafi, Başbakan Erdoğan'ı öperek karşıladı.

Başbakan Erdoğan, beraberindeki Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu Kaddafi'ye takdim etti.

İki lider, daha sonra görüşmeye geçti.

13 yıl önce Erbakan gitmişti
Libya, 13 yıl önce dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın gerçekleştirdiği olaylı ziyaretin ardından ilk kez bir Türk Başbakanı'nı ağırlıyor.

Erbakan'ın ziyareti sırasında Libya lideri Muammer Kaddafi, açıklamalarıyla tepki çekmişti.

Kaddafi, "Kürdistan kurulmalı" demiş ve "Türkiye'nin, İsrail ile yakın ilişki içindeki dış politikasından rahatsızız" ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Erdoğan, bu sözlerin hatırlatılması üzerine "Sayın Kaddafi ile iki kez
uluslararası toplantılarda görüştüm. 13 yıl öncesinin değerlendirmesini yapmıyoruz. Farklı bir gelecek inşa etmek için gayret içindeyiz" dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner
Yıldız da Libya'da.


kaynak: ekolay.net