Musa Kang cinayeti ile ilgilolarak dün akşam tutuklanan 16 yaşındaki B.E.'nin savcılıktaki ifadesinde güvenlik kamerasında Musa'nın yanındaki kişinin kendisi olduğunu kabul ettiği bildirildi

ERZURUM'da 3 Kasım'da kaybolduktan 6 gün sonra başına taşla vurularak öldürülmüş olarak bulunan 13 yaşındaki Musa Kang'ın güvenlik kameralarında son kez birlikte görüldüğü kapüşonlu gencin B. E. (16) olduğu ortaya çıktı. Musa'yı cesedin bulunduğu yere kendisinin götürdüğünü itiraf eden ama cinayeti işlemediğini söyleyen B. E, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ömer Duygun İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi Musa Kang, 3 Kasım sabahı okula giderken yanına gelen 17- 18 yaşlarındaki bir gençle gittikten altı gün sonra Devlet Demir Yolları mevkiindeki metruk bir binada cesedi bulundu.
Emniyet Müdürlüğü
tarafındından oluşturulan özel bir ekip tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ilk olarak görgü tanıklarının teşhisi sonrası Musa'nın amca oğlu S. K, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece kasten adam öldürmek suçundan 12 Kasım'da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emniyet Müdürlüğü'nce oluşturulan özel ekiplerin dün (23 Kasım) akşam 21.00'de yaptığı ayrı bir operasyonda gözaltına alınan B. E, Çocuk Şube Müdürlüğü'nde psikolog ve savcı eşliğindeki ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hırsızlıktan 30'dan fazla dosyayı bulunan ve uçucu madde bağımlısı olduğu belirtilen B. E, savcılıktaki ifadesinde, şunları söyledi: "Olay günü okula giden Musa'yla birlikte demir yollarındaki metruk binaya kadar gittik. Daha sonra cesedin bulunduğu binadan içeri girdiğimizde Musa, burada içki içen S. K'dan yardım istedi. S. K'nın bağırması üzerine korkarak olay yerinden kaçtım. Görüntülerdeki kapüşonlu benim ama cinayeti ben işlemedim." Görüntülere yansıyan gencin kapüşonlu montu ve ayakkabısının incelemeye alındığını belirten Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, "Musa'nın cesedinin bulunduğu yer B. E'nin baly çektiği bir yer. B. E. ile Musa arasındaki bağ, tam olarak belli değil. Cinayete ilişkin elimizde çok güçlü kanıtlar var. Olay yerinde 7 kişiye ait bulgu var ama S. K'ya ait bir bulgu şu an için yok. Tüm delilleri bugün uçakla İstanbul Adli Tıp Kurumu'na göndereceğiz. Bir iki gün içerisinde cinayetin aydınlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Öte yandan Vali Sebahattin Öztürk, Musa cinayetiyle ilgili dün akşam saatlerinde bir kişinin gözaltına alındığını, ifadesinin ardından tutuklandığını belirterek soruşturmanın devam ettiğini söyledi.


kaynak: ERZURUM, (DHA)