Kocaeli'nin Derince ilçesinde kendilerine "Kültür Elçileri" adını veren 10 kişi gar ve istasyon, dolmuş duraklarındaki banklara ve masalara kitap bırakıyor. Içinde 'bu kitabın unutulmadığı, okunması için bilerek bırakıldığı' notu bulunan kitabı alandan da aynı talepte bulunuluyor. Şu anda kültür elçilerinin bıraktığı ve içinde not bulunan kitap sayısı 300'u buldu.Derince'de kendilerine 'Kültür Elçileri' adını veren farklı yaş ve meslek gruplarına mensup 10 kişilik grup, kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşması amacıyla ilginç bir kampanya başlattı.

İçlerinde 'Bu
kitap burada unutulmadı. Biz kültür elçileri olarak okuduğumuz bu kitabı siz ve başkalarının da okuması için burada bırakıyoruz' notu bulunan kitaplar park, gar, durak, vapur iskelesi gibi halkın yoğun olduğu yerlerde bırakılıyor.

Böylece 'Kitap gezdirme' yöntemiyle bir kitabın birçok kişiye ulaşması sağlanıyor. Bugüne kadar 300'ü aşkın kitap, okunması için uygun yerlere bırakıldı.

Kampanyanın koordinatörlerinden Ergün Köz, amaçlarının bu olayın yurt genelinde yaygınlaşması olduğunu, kampanyayı başlattıktan sonra olumlu eleştiriler aldıklarını söyledi.

Ergün Köz, "Kitapları bulup okuyanlar bize iletişim bilgilerinden geri dönüp kampanyaya kendilerinin de katılmak istediklerini bildiriyor.
Türkiye'de okur yazar oranı çok düşük. Yapılan istatiklere göre okuma yazma oranı yüzde 50.6. Biz özellikle genç nesillere okuma alışkanlığının yeniden kazandırılmasını istiyoruz" dedi.

Yöntemin yaygınlaşmasıyla yılda 50- 60 bin
kitap dağıtmayı hedeflediklerini anlatan Ergün Köz, "Birkaç gün önce Derince ilçesindeki tren istasyonunda bıraktığımız kitabı okuyan bir kişi Ankara'dan aradığını söyledi. Burada bıraktığımız kitabı bularak okumuş. Kendisinin de kampanyaya katılmak istediğini belirtti. Bu bizi çok mutlu etti" diye konuştu.

Uygulama sırasında parkta bulduğu kitabı okuyanlardan Selma Yıldız, kitabı görünce şaşırdığı ve unutulduğunu sandığını, ancak içini açınca gerçeği öğrendiğini belirtti. Selma Yıldız, "Bu kitabı en kısa zamanda okuduktan sonra ben de bir yere bırakacağım. Hatta ben de katkı vermek istiyorum" dedi


kaynak: ekolay.net