Kalp hastasına yapay kalp pompasıNakil bekleyen hasta hayata döndü.

08.12.2009 14:12Kalp nakli bekleyen ve kalp yetersizliği durdurulamayan 37 yaşındaki bir hastanın göbeğinin üzerine, Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde yapay kalp pompası takıldı.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamada, kalp nakli bekleyen ve kalp yetersizliği durdurulamayan Ümit Köksal (37) adlı hastaya, 16 Kasım 2009 tarihinde yaklaşık sekiz saat süren bir operasyonla yapay kalp pompası takıldığı bildirildi.
Operasyonun, hastanenin Kalp Nakli ve Yapay Kalp Merkezi Sorumlusu, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve ekibi tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.
Açıklamada, Prof. Dr. Küçükaksu'nun, 15 günlük yoğun bakım döneminden sonra odasına çıktığı ve şu anki durumunun gayet iyi olduğunu belirttiği ifade edildi.
Hastanın, üç yıldan beri kalp yetersizliği yaşadığı, iki yıldır da son evre kalp yetersizliği nedeniyle devamlı hastanelerde yattığı hatırlatılan açıklamada, Prof. Dr. Küçükaksu'nun şu görüşlerine yer verildi:
''Hastanın, bir yıl önce kalbinin sol damarına stent konulmuş ve yaklaşık dört ay önce bir başka üniversite hastanesinde kalp kapağından ameliyat edilmiş. Ama bu müdahalelere rağmen kalp yetersizliği durdurulamamış. Son çare kalp nakli idi. Hazırlıklarımızı tamamlamamıza rağmen, bir aydır organ bulamadık. Hasta, ameliyatından önceki son 10 günde ise yoğun bakımda durumunun kötüleşmesi ve şok bulguları nedeniyle acil kalp nakli statüsünde idi. Yine de bir kalp bulamadık ve hastamızı kaybetme noktasında iken ameliyata aldık. 'Berlin Yapay Kalbini (Berlin Heart Excor) implante ettik. Yaklaşık 15 günde, yavaş yavaş hastamızın tüm vücut sistemleri ve organları normal çalışmasına geri döndü.
Yapay kalp pompaları, dünyada, ileri kalp merkezlerinde kalp nakline kadar hastaları hayatta tutabilmek için kullanılıyor. Ayrıca kalp nakli olamayacak hastalar için de umut kaynağı olan bu sistemler, o hastalara da yıllara varan uzun süreli hayat sürme imkanı verebiliyorlar. Teknoloji harikası, ancak pahalı olan bu sistemler, belli hastalara kullanılabiliyor. Artık hastamız daha güvenli bir ortamda kalp bekleyecek. Göbeğinin üstünde taşıdığı yapay kalbi ile dolaşabiliyor ve her türlü fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Hatta bir süre sonra evine ve sokağa da çıkabilecek. Böylece kalbinin iyileşmesi için de bir süre vermiş olacağız. Eğer kalpte iyileşme gelişmez ise kalp nakli için zaten beklemede olacağız.''
Bu uygulamanın, İstanbul'da ilk kez yapıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye'deki ilk uygulamanın da 2001 yılında Ankara'da yine Prof. Dr. Süha Küçükaksu tarafından yapıldığını hatırlatıldı.

AA