Emirgan Camii önünde yaşanan olayda sarık, pardesü, şalvarla dolaşan imamı gören emekli bir vatandaş “Ne bu hal” diye sorunca imam “Zaman bizim zamanımız. İstediğim gibi gezerim. Sizin gibi gavurları keseceğiz” cevabını verdi.Savcılık imamın şapka kanuna muhalefetten 6 aya kadar hapsini istedi.

Mardinli imam A.C. ile emekli vatandaş A.R.B.’yi karşı karşıya getiren olay, geçtiğimiz 24 Kasım’da, Emirgan Camii önünde yaşandı. İddialara göre vatandaş A.R.B. kafasında sarık, sırtında uzun pardesü, üzerinde şalvarla dolaşan imam A.C.’yi kıyafeti nedeniyle uyardı. İki vatandaş arasındaki tartışma, caminin hemen yanındaki Emirgan Karakolu’na taşındı. Her iki adam da karakolda birbirlerinden şikayetçi oldu.

Ne bu hal!
10 yıldır Kuran kurslarında hocalık ve imamlık yaptığını beyan eden A.C., kendisini kıyafeti yüzünden uyaran A.R.B.’nin sarhoş olduğunu iddia etti.

A.R.B.’nin etrafındakilere bir şey başardım gibi görünmeye çalışan bir kişi olduğunu savunan imam A.C., “1994 yılından bu yana
İstanbul’da böyle gezerim. Memleketim Mardinde görülen bir davada, mahkemeye bu kıyafetle çıktım. Başka devlet dairelerinde de kıyafetim yüzünden sorun yaşamadım. Bugüne kadar kimse böyle gezdiğim için beni uyarmadı. Ancak daha önceden hiç tanımadığım A.R.B., ’Ne bu hal, seni bu halde gezdiren devlete, memurlara’ diyerek bana küfretti” iddiasında bulundu.

Alkollü ama bilinçliydim!
“Uyaran vatandaş” A.R.B. ise
olay günü bir miktar alkol aldığını kabul ederek, şu iddiaları ileri sürdü: “Ancak bilincim yerindeydi. Bu şahıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin kılık kıyafet kanununa aykırı bir şekilde dolaşıyordu. Beyaz sarık, cüppe ve potur giymişti. Kendisini uyarınca bana gülerek ’Zaman, bizim zamanımız. İstediğim şekilde giyer dolaşırım, böyle bir kanun yok. T.C. kanunlarını tanımıyorum. Sizin gibi gavurları keseceğiz’ dedi.” Emekli vatandaş A.R.B., polislerin ve onların telefonla ulaştığı nöbetçi savcının, kendisinin ısrarlı taleplerine rağmen, imam A.C.’nin resminin çekilmesine gerek duymadığını iddia etti.

Kamu davası açıldı
Her iki adamın da ifadelerini alan ve serbest bırakan polis, resim talebi geri çevrildiği için karakol dışında bağırmaya devam eden A.R.B. hakkında 5326 sayılı “Kabahatler Kanunu” uyarınca “çevreye rahatsızlık vermek” suçundan tutanak tuttu. İmam A.C. hakkındaki “kılık kıyafet kanununa muhalefet” ve emekli A.R.B. hakkındaki “çevreye rahatsızlık vermek” şikayetleri, daha sonra Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’na intikal ettirildi. Savcılık soruşturması sonunda, emekli A.R.B. hakkındaki suçlamayla ilgili kovuşturmaya gerek olmadığı gerekçesiyle “takipsizlik” kararı verilirken, imam A.C. hakkında ise TCK’nın 222/1 maddesi uyarınca 2 aydan 6 aya kadar hapis istemiyle kamu davası açıldı. Sarıyer Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

İmamın yargılanacağı kanun maddesi
MADDE 222. - (1) 25.11.1925 tarihli ve 671 sayılı Şapka İktisası Hakkında Kanunla, 1.11.1928 tarihli ve 1353 sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanunun koyduğu yasaklara veya yükümlülüklere aykırı hareket edenlere iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir.


kaynak: ekolay.net