Avrupa ülkelerinde uzun süreden bu yana uygulanan sigara paketlerindeki uyarı görselleri 1 Ocak'tan itibaren Türkiye'de de sigara paketlerinin üzerinde yer alacak. Eski paketler 30 Haziran 2010’dan itibaren toplatılacak.Sigaranın zararları konusuna tiryakilerin dikkatini daha fazla çekmeyi amaçlayan ''birleşik uyarı'' sigara paketlerine giriyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), sigarada resimli uyarı döneminin yılbaşında başlayacağını açıkladı.

TAPDK'nın bu konuda belirlediği takvim uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren
Türkiye
'de üretilen ya da ithal edilen bütün sigara paketlerinde uyarı resimleri yer alacak.
AB'nin tiryakilere yönelik 42 resmi arasında da, ''kanserli bir akciğer, kanserli bir gırtlak, ameliyat görüntüleri, çürümüş diş eti, ölmüş bir insan, sigaranın zarar verdiği bir bebek'' gibi çeşitli görüntülere yer veriliyor.

Türkiye’de de uygulamaya konulacak bu yeni uygulama için firmalara, 1 yıllık geçiş dönemi süresi tanınacak. 31 Aralık 2009 tarihine kadar üretilen ve sadece yazılı uyarıların yer aldığı paketler, 1 Ocak-30 Haziran 2010 tarihleri arasında piyasaya verilebilecek. Eski paketler, 30 Haziran 2010'dan itibaren ise hiçbir şekilde piyasaya sürülemeyecek. Bu dönemde sadece baş bayii ve bayiler, ellerindeki sigaraların satışını yapacak. Bu şekilde, 2010 yılı içerisinde bir yandan firmaların yeni ürettiği resimli paketler piyasada bulunacak, diğer yandan da stoklardaki sigaralar eritilecek.

TAPDK'nın daha önce belirlediği 14 resim ve yazı, piyasaya arzına izin verilen dumansız tütün mamulleri dışındaki bütün ürünlerin en çok görülebilen geniş ön yüzeyine kapak açım ya da bandrol bitim noktasından başlamak üzere yerleştirilecek. Uyarılar,
sınır
çizgisi ile birlikte sigara paketi yüzeyinin en az yüzde 65'ini kaplayacak. Sigara firmaları, belirlenen 14 ayrı resim ve uyarı yazısına göre düzenledikleri yeni paketler için TAPDK'dan onay almaya başladı.

Resimli uyarı uygulamasıyla birlikte bütün paketler değişecek, baskı silindirleri yenilenecek. Bunun için firmaların her marka için TAPDK'tan ayrı ayrı onay alması gerekiyor. Araştırmalar, uyarıcı resim uygulamasının, sigarayı bırakmada yüzde 20 oranında etkili olduğunu ortaya koyuyor.


kaynak: ekolay.net