Geçen Pazar, Bayram Yıldırım lüks otomobiliyle hız yapıp İrfan Erkan’ın kullandığı araçla kafa kafaya çarpıştı. Kazada Erkan öldü, 2 kızı ve eşi yaralandı. Ünlü bir müteahhitin oğlu olan Yıldırım’ın kan testinin 8 saat sonra yapılması, 5 gündür ifadesinin alınmaması acılı aileyi isyan ettirdi.Geçen Pazar günü İstanbul Unkapanı Köprüsü üzerinde lüks aracıyla seyir halinde olan Bayram Yıldırım, aşırı hız nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybederek İrfan Erkan (39) idaresindeki otomobille çarpıştı. Her iki aracın şoförü de araçta sıkışırken olay yerine gelen itfaiye ve sağlık ekipleri 1 saatlik çalışma sonucunda otomobilleri parçalayarak yaralıları çıkarabildi.

Durumu kötü olan tekstilci İrfan Erkan, araçtan çıkarılırken yaşamını yitirdi. Kazada Erkan’ın kızları Zilan (5), Destina (9) ile eşi Binnaz da ağır yaralandı. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan anne ile 2 kızının durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Kazayı hafif şekilde atlatan Bayram Yıldırım ise tedavi altına alındı. İSKİ’ye iş yapan Rizeli
ünlü bir müteahitin oğlu olan Yıldırım’a alkol testi için kazadan 8 saat sonra kan alınması İrfan Erkan’ın ailesini çileden çıkarttı. Kazanın görgü tanıklarıyla konuşan ailenin avukatı Aydın Mollaoğlu, Yıldırım’ın lüks başka bir araçla yarış halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybederek kazaya yol açtığının tespit edildiğini söyledi.

5 gündür ifade yok,
alkol testi yok
Olay sırasında Yıldırım’ın alkollü olduğunu öne süren Mollaoğlu, “Nüfuzlu bir ailenin mensubu olan şüpheliden
alkol testi için kasıtlı bir şekilde 8 saat sonra kan alındı” diyerek, bunun delil karartma amaçlı olduğunu öne sürdü.Yıldırım’ın olay sırasında ambulansa yürüyerek gittiğini belirten Mollaoğlu şöyle devam etti:

“Olay Unkapanı’nda meydana gelmesine rağmen ailesi Bayram Yıldırım’ı, mensubu oldukları cemaate yakın olan Ümraniye’deki bir başka hastaneye kaldırarak, burada tedavi olmasını sağlamaya çalışmıştır. Yıldırım’ın hayati tehlikesi yok. Bilinci açık, kendini bilmekte ve servise çıkabilmektedir. Bunu bizzat şahit oldum. Olayı araştırmakla görevli
polis memurları şüphelinin bilincinin yerinde olmasına rağmen anlaşılmaz bir şekilde ifadesini almamışlardır”

UZMAN GÖRÜŞÜ

‘Alkol 8 saatte kandan atılır’
İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nevzat Alkan, Bayram Yıldırım’a
alkol testinin kazadan 8 saat yapılmasının ne anlama geldiğini şöyle değerlendirdi:

“Bir erişkinin kanındaki
alkol oranı saatte ortalama 20 mg azalır. Sekiz saat demek 160 mg alkolün kandan temizlenmesi/atılması demektir. Eğer şüpheli hastaneye kaldırılıp bir de serum verilmişse kendisine bu oran 20 mg’den, 30 ile 40 mg’ye çıkar. Bu da 40’tan hesapladığınızda, 8 saatin sonunda 240 mg alkol kandan temizlenir/atılır. 50 mg alkol üzerinde araç sürmek yasaktır. Yapılan alkol testinde bu şüphelinin kanı temiz çıkmıştır. Kan testi yerine idrar testi yapılmalıydı. Çünkü alkol idrardan daha geç alkolü atar. Şüphelinin kazadan 8 saat sonra kan testinin yapılmasının korunma amaçlı olduğunu söyleyebiliriz.”

kaynak: (Vatan)