Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde, 2009 yılında 338 yabancı uyruklu evlendi.


338 yabancının 256’sının tamamını yabancılar oluştururken, Türk erkekleri ile evlenerek Türkiye'ye yerleşen yabancı kadın sayısı ise 8 oldu. Fethiye İlçe Nüfus Müdürü Yener Sargıncı, ilçedeki yabancı evlilik oranının geçen yıla göre yüzde 30 arttığını söyledi.

Gerek hava şartları gerekse düğün
ve nikah masraflarının uygunluğu nedeniyle 2009 yılında da yabancıların evlilik adresi Fethiye oldu.

Genellikle evliliklerini ucuza getirmek isteyen yabancıların tercih ettiği ilçede yabancı evlilik sayısı geçen yıla oranla yüzde 30 artış gösterdi. 2009 çalışma yılını değerlendiren Fethiye İlçe Nüfus Müdürü Yener Sargıncı, 338 yabancı uyruklu kişinin evliliklerini Fethiye’de gerçekleştirdiğini belirtti.

Evlenmek için kendilerine başvuran yabancıların 249'unu İngilizlerin oluşturduğunu anlatan Sargıncı, bunu sırasıyla Almanlar ve İzlandalılar'ın izlediğini açıkladı.

Sargıncı, Türk erkekleri ile evlenerek
Türkiye'ye yerleşen yabancı kadın sayısının ise 8 olduğunu söyledi. Sargıncı, bu kadınlardan 3’ünün İngiliz, diğerlerinin ise Alman, Azeri, Fransız, Norveçli ve Ermeni olduğunu belirtti.

TÜRK ERKEKLERİ HALA POPÜLER
Türk erkeklerinin popülerliğini koruduğuna dikkati çeken Nüfus Müdürü Yener Sargıncı,
Türkiye'de yaşayan 74 yabancı kadının ise kendisine eş olarak Türk erkeklerini tercih ettiğini açıkladı. Geçen yıl 93 olan yabancı gelin sayısının bu yıl 74'e gerilediğini anlatan Sargıncı, rakamsal düşüşe rağmen ülke çeşitliliğinin arttığını kaydetti. Yener Sargıncı şöyle dedi:

“2009 yılında İngiltere, Azerbaycan, Ukrayna ve Rusya gibi bildik ülkelerin yanı sıra çok farklı ülkelerden de gelin aldık. Türk vatandaşı erkeklerin 46'sı İngiliz, 5'i Alman, 3'ü Avusturya, 3'ü Rusya, 4'ü Ukrayna, 2'si Azerbaycan, 2'si Belarus, diğerleri ise Moldova, Danimarka, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Fas, Kırgızistan, Fransa, Kazakistan ve
Ermenistan uyruklu kadınlarla evlendi.”


kaynak: ekolay.net