İki liseli gencin kavgası “Doğulu çocuklar Türk çocukları dövüyormuş” söylentisi yüzünden Türk-Kürt gerilimine dönüştü. Yaklaşık 200 kişinin karıştığı meydan kavgasında altı kişi yaralandı.


Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinin Kazanlı Mahallesi’ndeki Kazanlı Lisesi’nde dün öğleden sonra biri Mersinli, diğeri Güneydoğulu iki öğrenci arasında bilinmeyen nedenle tartışma çıktı.

Kısa süren tartışma bir anda kavgaya dönüştü. Çocuklarının
kavga ettiğini haber alan aileler ve yakınları da okula akın etti. Çevrede “Doğulu çocuklar Türk çocukları dövmüş” dedikodusu da kulaktan kulağa yayıldı.

Bunun üzerine okula gelen aileler arasında yaşanan
gerginlik meydan kavgasına dönüştü. Erkek, kadın ve gençlerden oluşan yaklaşık 200 kişinin karıştığı kavgada, karakol ekipleri yetersiz kalınca, takviye kuvvet istendi. Bunun üzerine Özel Harekât, Çevik Kuvvet ve Asayiş Şube’de görevli polis ekipleri bölgeye kaydırıldı.

Olay yerine gelen panzerli
polis ekipleri, tarafları güçlükle ayırırken, çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Taş ve sopaların kullanıldığı kavgada altı kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılardan durumları ağır olan dört kişi ambulanslarla Mersin ve Toros Devlet Hastaneleri’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kavganın çıktığı okulda mahsur kalan çok sayıdaki doğu kökenli
öğrencipolis araçlarına bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı. Olayla ilgili 15 kişi de gözaltına aldı.

Akdeniz İlçesi
Belediye Başkanı BDP’li M. Fazıl Türk, olay yerine giderek, kavga ve olaya karıştığı için Kazanlı Polis Merkezi’ne götürülen kişiler hakkında bilgi aldı. Yeniden kavga çıkabileceği ihtimaline karşı bölgede geniş güvenlik önlemi alan polis, soruşturmayı sürdürüyor.


kaynak: ekolay.net