Abdullah Kozan, askerlik dönüşü girdiği hastane odasında tam 42 yılını doldurdu. Türkiye'nin en kıdemli hastası artık taburcu olmayı hayal bile etmiyor.


Abdullah Kozan askerliğini bitirip akciğer rahatsızlığı nedeniyle hastaneye yattığında sene 1968’di. İşbaşında 30. hükümet vardı, Başbakan Süleyman Demirel’di.

Arada
Türkiye Kıbrıs’a çıkarma yaptı, 12 Eylül darbesi geldi, dünya Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla yeni bir döneme girdi, Körfez Savaşı çıktı...

Dünya
veTürkiye hızla değişirken, Abdullah Kozan tüm bu gelişmeleri, hiç çıkamadığı hastane odasından, minik televizyonundan izledi. Kronik akciğer rahatsızlığı teşhisiyle tam 42 yıldır Bursa Devlet Hastanesi’nde tedavi gören ‘Türkiye’nin en kıdemli hastası’ Abdullah Kozan, makineye bağlı olarak girdiği 2010 yılında da hastaneden kurtulacağını düşünmüyor.

30 hükümet eskitti
Askerliğini tamamlamasının ardından rahatsızlanan Kozan, İnegöl Devlet Hastanesi’ne gitti. Buradaki ilk muayenesinden sonra 1968 yılında Bursa Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Kozan, akciğer hastalığı teşhisiyle tedaviye alındı. Tedavi olup hastaneden çıkmayı,
sağlıklı bir şekilde yaşam sürmeyi bekleyen Kozan, 42 yıllık yaşamını dört duvar ve bir koridora sığdırmak zorunda kaldı. Hastaneye yattığı dönemlerde Süleyman Demirel’in başbakanlığındaki 30. hükümet görev yaparken bugün Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 60. hükümeti gören Kozan, Kıbrıs Barış Harekâtı, 12 Mart Muhtırası, 12 Eylül askeri müdahalesi, Berlin Duvarı’nın yıkılması, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya’nın dağılması, Körfez Savaşı, Irak’ın işgali ve diğer önemli süreçleri; ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmeleri hasta yatağında öğrendi, hastaneden takip etti.

Doğum günlerini, bayramları, yılbaşılarını geçiren Kozan, 2010’a da hasta yatağında makineye bağlı girdi.

TRT’nin
Türkiye’nin ilk televizyon kanalı olarak deneme yayınına başladığı 1968 yılından bugüne kadar hastanede yaşamını sürdüren Kozan, dünyaya sadece odasının penceresinden ve küçük televizyonunun ekranından bakabiliyor. Hastane dışındaki dünyaya sadece küçük penceresinden bakabilen Kozan, gelişmeleri de televizyonundan öğreniyor.

Görüşmediği bir ağabeyi var
Kozan’ın 75 yaşında bir ağabeyi var, ancak onunla da görüşmüyor. Hiçbir akrabasının ziyaret etmediği 64 yaşındaki Kozan’ın, 42 yıl içinde bulunduğu odadaki diğer yatakta tedavi gören yüzlerce arkadaşı oldu. Bazı hasta arkadaşlarını kaybeden, iyileşenleri uğurlayan Kozan’ı, taburcu olan oda arkadaşlarından ziyarete gelen olmadı. ‘Türkiye’nin en kıdemli hastası’ olarak nitelendirilen Kozan, 42 yılın verdiği yorgunlukla bitkin düştü.

Bugüne kadar hastanedeki başhekimden temizlik görevlisine kadar tüm personelin mutlu olması için elinden geleni yaptığı Kozan’ın yüzü artık gülmüyor. Bir dönem uyumlu davranışları ve sevimliliğiyle bilinen Kozan, son günlerde konuşmakta bile güçlük çeker halde. Makineye bağlı yaşayan, halsizlikten koridora bile çıkamayan Kozan artık hastaneden kurtulmayı hayal bile etmiyor.

Bursa Devlet Hastanesi’nde geçen sürede 15 başhekimin değiştiğini gören, onlarca doktor ve hemşireyle tanışan Kozan yakında 65. yaşını da yine buradaki dostlarıyla kutlayacak. “Dotor ve hemşireler her sabah yanıma uğrayıp hatırımı sorarlar. Artık ailem bu hastanenin personeli” diyen Kozan’ın gelecekten tek beklentisi, yıllardır hayalini kurduğu akülü arabaya kavuşmak. Böylece halsizliği yüzünden yatağa bağımlılığı da azalacak.

Bursa Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Erim ise KOAH hastası olan Abdullah Kozan’ın artık kendi yakınları ve personelleri gibi olduğunu söyledi:

Tüm bakım ve tedavilerini karşılıyoruz. Sağlık durumunda iyi yönde pek değişiklik olmadığı için bu kadar zaman burada kaldı. Aslında bildiğiniz gibi hastaneler sadece bakım yerleridir. Gönül isterdi ki birçok hastamıza da bu imkânı sağlayalım, ama bu mümkün değil. Abdullah Kozan, farklı bir örnek. Geçen yıllarda biz ona, o bize alıştı. Kendisine sağlık diliyorum.”

kaynak: (Radikal)