4447 sayılı kanun 1999’da emekli aylığı hesaplama sisteminde köklü değişiklikler yaptı. Ancak o dönemde yeni kanuna tam intibak edilememesi nedeniyle vatandaş Mustafa Dağlı’nın emekli aylığının yanlış hesaplandığı ortaya çıktı. Dağlı, iş mahkemesine dava açıp kazandı. Geçmiş yılların farkını faizi ile SGK’dan tahsil etti.


SGK’da, 2000 yılından itibaren SSK’dan emekli olarak yaşlılık aylığı alan binlerce kişiyi heyecanlandıran bir gelişme yaşanıyor. 2000 yılında SSK’dan emekli olan bir işçi, maaşının yanlış bağlandığını farkedince, kurumun binlerce emekliyi ilgilendiren hatası da ortaya çıkarılmış oldu.

Adanalı SSK emeklisi Mustafa Dağlı, Kasım 2000 tarihinde emekli olurken kurumun kendisine yasanın öngördüğünden daha düşük oranla aylık bağladığını farketti. Adana 2. İş Mahkemesi’ne dava açan Dağlı, yıllar süren dava sürecinin ardından davayı kazanınca, kurum Dağlı’ya eksik ödenen aylıklarının karşılığı olarak 13 bin 118 TL ödedi.

Dağlı’ya ilgili dönemdeki eksiklik nedeniyle 9 bin 500 lira faiz ödendi, emekli aylığı da yükseltildi. Kurumun 1999 tarihinde aylık bağlama oranında yapılan değişiklikle ilgili hatası sonucunda, 2000’den itibaren emekli olan binlerce kişinin aynı durumda olabileceği belirtilirken, mahkemelerin onadığı Dağlı’yla ilgili karar da emsal oluşturuyor.

Arkadaşlarının durumunu da inceleyen Dağlı, bu sayede 8 arkadaşının durumunun da benzer olduğunu ortaya çıkardı ve dava açmalarını sağladı. Halen ilgili dönemdeki TÜFE farkları için kurumla davası süren Mustafa Dağlı şöyle konuştu:

“Eğer ben bunu farketmemiş olsaydım, hakkım olan parayı alamazdım. Kurum, vatandaşı emekli ederken ’SSK-Aylık/Gelir Bağlama Kararı’nı vermiyor. Bu durumda vatandaşlara önerim şu: Mutlaka bir iş avukatına gidip kendi durumlarını incelettirsinler ve aylıklarını hesaplattırsınlar. İddia ediyorum; 2000’den sonra emekli olanlardan, ‘Benim durumumda hata yok’ diyen varsa, yanılır.”

‘Gelir Bağlama Kararı’nı isteyin
Dağlı, yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra emekli olmuş vatandaşların ilk olarak kendi emekli aylıklarının nasıl bağlandığını, hangi bağlama oranı ve katsayının uygulanarak aylık hesaplandığını gösterir kararı kurumdan istemeleri gerektiğini söyledi. Kurum bu kararı vatandaşa vermiyor. Ancak Bilgi Edinme Kanunu kapsamında istenebiliyor.


kaynak: (vatan)