1979’da Abdi İpekçi’nin öldürülmesinin ardından Ağca soruşturmasında ek süre talep edilmemesiyle ilgili spekülasyonlara dair dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, “Konuşursam işler karışır” dedi

ÜRUĞ’A YANIT

Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Milliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın sorgulanmasında ek süre vermeyerek soruşturmayı engellediğini iddia ettiği dönemin İstanbul Sıkıyönetim Komutanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ’un, “İstanbul’daki vaziyet nedeniyle ek süre talebini kabul etmedim” sözlerine ilişkin olarak konuştu. Dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, “Konuşursam iş karışabilir” dedi.
DAHA SONRA SÖYLEYECEK!
Necdet Üruğ, Hasan Fehmi Güneş’in, “Katil Ağca için ek süre vermeyerek soruşturmayı engelledi” şeklindeki iddiasını önceki gün NTV’deki ‘Canlı Gaste’ programına katılarak yanıtlamıştı. Gazeteport’un haberine göre Üruğ’un “ek süre verilmesi halinde meydana gelebilecek sakınca”nın ne olduğu şeklindeki sorusuna ise Güneş, “Onu Necdet Bey’e soracaksınız. Bana sorarsanız çok acı şeyler söyleyebilirim iş karışabilir. Söylerim daha sonra” demekle yetindi.
Konuşursam işler çok karışır!
İstanbul Sıkıyönetim Komutanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ’un, “İstanbul’daki vaziyet nedeniyle ek süre talebini kabul etmedim” sözleriyle ilgili olarak, “Bana sorarsanız çok acı şeyler söyleyebilirim ama iş karışabilir” dedi. Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Milliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın sorgulanmasında ek süre vermeyerek soruşturmayı engellediğini iddia ettiği dönemin İstanbul Sıkıyönetim Komutanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ’un, “İstanbul’daki vaziyet nedeniyle ek süre talebini kabul etmedim” sözleriyle ilgili konuştu. Güneş, “Bana sorarsanız çok acı şeyler söyleyebilirim ama iş karışabilir” dedi.
Üruğ, Güneş’in, “Katil Ağca için ek süre vermeyerek soruşturmayı engelledi” şeklindeki iddiasını önceki gün NTV’deki Canlı Gaste programına katılarak yanıtlamıştı.
Güneş, “Ben Necdet Bey’i dinledim. Benim cevap vermemi gerektirecek bir şey söylemedi. Ayrıca soruşturmanın yürütülmesine yetkisini kullanarak müsaade etmediğini de söyledi. Ondan sonraki kısımları benim cevap vermemi gerektirecek nitelikte değil. Yani bizim söylediklerimizi kabul etti aslında” dedi.
Gazeteport’un haberine göre Üruğ’un “ek süre verilmesi halinde meydana gelebilecek sakınca”nın ne olduğu şeklindeki sorusuna ise, “Onu Necdet Bey’e soracaksınız. Bana sorarsanız çok acı şeyler söyleyebilirim iş karışabilir” diye konuştu. Güneş ayrıntıya girmedi ve “Söylerim daha sonra” demekle yetindi.Kaynak : BirGün