Başkentte Yenimahalle Balıkçı Hali'ne Karadeniz'den getirilen hamsilerin kasalardan düşen ve çürümüş olanları, halin martıları tüketiyor.

Sahil bölgelerinde görmeye alışık olduğumuz martıların yoğun bir şekilde Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde görülmesi herkesi şaşırtıyor. Martıları n adeta istilasına uğrayan Yenimahalle toptancı halindeki esnaf, halde balığın bol olduğu zamanlarda martı sayısının arttığını belirtiyor.

Denizi olmayan Ankara'ya martıların neden hücum ettiği ise hale getirilen hamsilerden anlaşılıyor. Halde satışı yapılamayan ve çürüyen hamsiler, esnaf tarafından martıların bulunduğu yere dökülüyor. Hamsilerin dökülmesiyle birlikte martıların balık keyfi başlıyor.

Hüseyin Kayabakır adlı balıkçı, martıların bir kısmının kamyon kasasında Karadeniz'den geldiğini, kendilerine hiçbir zarar vermediklerini, kasaları taşırken yere düşen balıklarla beslendiklerini söyledi.
Balıkçılardan Abdulkadir Aydın ise Ankara'daki martı sayısını n deniz olmayan bir kente oranla hayli yüksek olduğunu dile getirerek, "Başkente bol balık girişi olması, martıların da bölgeye akın etmesine yol açıyor" diye konuştu.


Kaynak : İHA