1979 yılından bu yana İstanbul hiç bu kadar soğuk olmamıştı. Dün gece İstanbul'da -7 derece ile son 31 yılın en soğuk gecesi yaşandı.


İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İstanbul'da hava sıcaklığının 28 Ocak Perşembe gününden itibaren “hissedilir derecede” artacağını bildirdi.

Diğer yandan Marmara'yı etkisi altına alan Sibirya soğukları hayatı zorlaştırmaya devam ediyor. Çanakkale'de ise bir evin bahçesini çevreleyen çitin üzerine konan karatavuk cinsi kuş donup kaldı.

İstanbul'da gece eksilerde seyreden soğuk hava nedeniyle yollar buz tuttu, viyadük ve köprülerde buz sarkıtları oluştu. Meteoroloji, sıcaklığı gece en düşük eksi 6 derece olarak verdi. Teknede yaşayan 65 yaşındaki balıkçı Cemal Yıldırım donarak hayatını kaybetti. Dondurucu hava, yarından itibaren etkisini yitirmeye başlayacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan "meteorolojik uyarı"da, bugün ve yarın saat 10.00'a kadar Marmara, kuzey, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli soğuk hava dalgası, buzlanma ve don olayı beklendiği bildirildi. Vatandaşlar ve ilgililer buzlanma ve don olayı ile zirai dona karşı uyarıldı.

Dün gece hava sıcaklığını ölçmek için
İstanbul
'un bellirli noktalarına konulan termometreler eksi 3, 5 ve 7 arasında değişen değerleri gösterdi.

Meteoroloji de
İstanbul
'da hava sıcaklığını gece en düşük eksi 6 derece olarak verdi. Yollar buz tuttu, köprü ve viyadükler üzerinde buz sarkıtları oluştu.

İtfaiye ekipleri hergangi bir aksaklığa meydan vermemek için gece boyunca köprü ve viyadüklerdeki sarkıtları temizledi.
Belediye
çalışanları yollardaki karları temizledi.

Aşırı soğuk nedeniyle süs havuzlarındaki sular da dondu.

Bu arada, gece etkisini yitiren kar yağışı saat 04.00 sıralarında yeniden başladı. Kar özellikle,
İstanbul
'un yüksek kesimleri ile Taksim ve Anadolu yakasında etkili oldu.

Kar etkisini yitiriyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)'dan yapılan açıklamada, "İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı aralıklarla akşam saatlerine kadar devam ediyor. Şehrin kuzey kesimlerinde aralıklarla devam eden kar yağışının öğle saatlerinden sonra
İstanbul'u terk edeceği tahmin ediliyor. Yerini güneşli ve açık gökyüzüne bırakması bekleniyor. Kurumaya yakın asfalt yüzeyleri buzlanmaya başlayacak" denildi.


kaynak: ekolay.net