Yapımcılar bu öneriye sıcak baktı. Artık Ezel veya Polat Alemdar, yakaladıkları birini emniyete teslim ederken “Artık polise emanetsin, yasalar önünde hakkın var” gibi cümleler kullanacak.


Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı (İHB), sesini duyurmak için ilginç bir formül buldu. Dizilerin yüksek izlenme oranlarını daha çok insana ulaşmak için kullanmak isteyen İHB Başkanı Mehmet Yılmaz Küçük, “Ezel”, “Kurtlar Vadisi” ve “Aşk-ı Memnu”nun yapımcılarından, bazı sahnelerde mesajlar vermelerini istedi. Yapımcı firmalar, İHB’nin bu isteğine yeşil ışık yaktı.

İlk adımı ise
TRT attı, “Sakarya Fırat” dizisinde İHB’ye gönderme yapan mesajlar izleyicilere iletilecek. Dizi senaryolarında, insan haklarının alanına giren kadın ve ailenin korunması, çocuk hakları, özürlü haklarına kadar pek çok konuya değinmek mümkün olacak. Örneğin Ezel ya da Polat, yakaladıkları ve emniyete teslim ettikleri biriyle konuşurken, “Artık polise emanetsin. Yasalar önünde hakkın var. Mahkumiyetten sonra da hakların var, unutma” gibi cümleler kullanarak izleyiciye haklarını hatırlatacak. Ya da Aşk-ı Memnu’da dizi karakterleri bir diyaloglarında, kadın
haklarından söz edecekler.

kaynak: (Vatan)