EMASYA'yı ortadan kaldıracağız


Başbakan Erdoğan net konuştu: “EMASYA Protokolü’nü gündemimizden çıkaracağız. EMASYA Protokolü diye bir şey olamaz, olmayacak. Bunun adımını atacağız

Şu anda arkadaşlar hazırlıklarını yapıyorlar ve bu işi bitireceğiz. Zaten bu bir protokol, kanun filan değil. Protokolü ortadan kaldıracağız.”
EMASYA protokülünün kaldırılması için geriye sayım başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, EMASYA protokolüne son vereceklerini açıklarken, konuyu “müzakere” yoluyla çözme seçeneğini geçtiğimiz Salı günü devreye sokan İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a Genelkurmay'dan halen bir cevap gelmedi. Milli Savunma ve İçişleri bakanlıklarından bürokratlar Salı ve Çarşamba günü iki ayrı toplantı düzenledi. Ancak askerler net bir tavır ortaya koymadı. İçişleri Bakanı Atalay, önce müzakere yolunun deneneceğini, bu olmazsa tek taraflı olarak protokolün ortadan kaldırılacağı mesajını vermişti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan EMASYA protokolüne son vereceklerini açıkladı. TRT'de EMASYA protokolünü gündemden kaldıracaklarına ilişkin açıklamalar yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, net konuştu: “Çıkarmamız gerekenleri tamamen çıkartırız ve buna göre de adımlarımızı atarız. Aslolan şudur; milli birlik ve kardeşlik projesiyle ilgili ve demokratik açılım süreciyle ilgili olarak sorun alanlarını buralardan çıkarmak istiyoruz. Sorun alanlarının burada kalmaması gerekir. Bunlar üzerinde şu anda ekiplerimiz çalışıyor. Ona göre de bu görüşmeyi yapacağımız toplantıda, bunları ileri süreceğiz ve adımlarını atacağız. Bakanımızın da ifade ettiği şekliyle EMASYA Protokolü'nü gündemimizden çıkaracağız. EMASYA Protokolü diye bir şey olamaz, olmayacak. Bunun adımını atıyoruz, atacağız. Şu anda arkadaşlar hazırlıklarını yapıyorlar ve bu işi bitireceğiz. Zaten bu bir protokol, kanun filan değil. Kanun, Genelkurmay, İçişleri burada müşterek bir çalışma yapar. Yasal düzenleme gerekiyorsa, yasal düzenleme de yapacağız. Protokolü ortadan kaldıracağız, bunun adımını atacağız. Bununla ilgili koordinatör bakanımız çalışmalarını yürütüyor. Kısa zamanda bu işi bitireceğiz.”
Başbakan Erdoğan, TRT'nin canlı yayınında çeşitli konulardaki soruları da cevaplandırdı.
MİLLİ GÜVENLİK SİYASET BELGESİ...
“Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin kanuni geçerliliği yok, bir genelge. Bu yıl Siyaset Belgesi yeniden ele alınacak. Ele alırken, endişeleri de tamamen ortadan kaldırmaya yönelik adımları atmakta hükümetimiz kararlıdır.”
MGK KARARLARI
* “MGK, karar mercii değildir, bize tavsiyede bulunur.”
* “Bugün savcı yürütmeden bir şey talep ettiği zaman bunu sümenaltı etmeyen irade, iktidar var. Yürütme şu anda bu noktada.”
* “Eğer iktidar bazı şeylere sabrediyorsa, bunları afişe etmemişse sadece ülkede bir gerilim olmamasından dolayıdır.”
SAVCIYA GÖNDERME
* “Eğer siz hakikaten siyasi partilere kapatılma hissiyatını demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinde vermeye gayret ederseniz. Hele hele bunu Yargıtay Başsavcısı bu şekilde ifade ederse, burada düşünmemiz gerekir. Yargıtay Başsavcısı ortada herhangi bir şey yokken nasıl böyle bir ifadeyi kullanır? Böyle bir şey olur mu?”
* “Parlamentonun yüzde 65'ini oluşturacaksın. Bu halkın yüzde 47'si sana inanacak, sana güvenecek ve sana gelecek oyunu verecek. Bu iradeyle iş başına gelmiş olacaksın. Ondan sonra acaba biz bu parti üzerinde nasıl bir kapatma davası açar da bununla ilgili böyle bir çalışmanın içerisine gireriz...”
* “Bu ülkede 7 yıl önce neredeydik? Şimdi nereye geldik? Bunun hesabını yapacaksın. Böyle bir dava açıldığı zaman bu ülkede ne ne olur? Buna bakmamız gerekiyor. Allah aşkına yani biz bu filmi tekrar tekrar seyretmeye mecbur muyuz? Böyle şey olur mu?”
* “Türkiye'yi yargı devleti olmaya gayret gösteren bir zihniyetle karşı karşıya bırakmak istiyorlar. Çok ciddi bir sıkıntı.”
SEÇİM
* “2011 seçim yılıdır. Seçimin tarihi de Temmuz ayının mevsim koşulları sebebiyle belki biraz öncesine alınabilir. Onun dışında bir şey asla düşünülemez.”
SİVİL ANAYASA
* “AB normlarında istiyoruz ki bir anayasayı ülkemize kazandıralım ve bu bir sivil anayasa olsun. Azami ölçüde bunu başaralım ve bütün bu sıkıntıları aşalım istiyoruz. Bu konu için de ideal bir yol olarak referandumu da görüyoruz. Referandumda da diyoruz zamandan kazanalım, böyle bir 120 günlük bekleme süresi olmasın.”
* “Her şeyden önce biz vekiliz. Asıl olan millettir. Millete gitmekten niye çekiniyoruz? Anayasa gibi bu kadar ciddi bir konuyu da biz millete götürelim, millet bu işin kararını versin. Biz sadece işin paketini hazırlayalım.”
* “Bir taraftan ağzıma dahi almak istemiyorum ama, biz darbelere karşıyız, ama öbür taraftan acaba nasıl biz bu işi tahrik ederiz, kendisine göre kurnazlıklar yapıyor. E kusura bakma. Sen 72 yaşında tecrübelerle dolu birisi olabilirsin ama biz de siyasetin içinde doğduk, içinde büyüdük. Böyle bir gaza gelip ülkemizi bir gerilim politikası içerisinde kalkıp bu geldiği güzel noktanın gerisine götüremeyiz.”
ERMENİ MESELESİ
* “Türkiye'de 170 bin civarında Ermeni var. Bunların yaklaşık 70 bini vatandaşımız, diğerleri kaçak. Biz bunlara göz yumuyoruz. Çünkü böyle bir gerilimi istemiyoruz”
* “Attığımız adımlara karşı olumlu yaklaşımlar görmüyoruz. Ermenistan meselesinde İsviçre'deki protokolün gerisine asla düşemeyiz.”
* “Minsk Üçlüsü'nün ciddi ihmali var. 20 yılda Rusya, ABD ve Fransa bu işi sıkı tutmuş olsa bu problemlerin hiçbiri ortaya çıkmazdı.”
ECZANELER
* “Halkın ve eczacıların menfaatine olmayacak bir adıma da 'evet' diyemeyiz.”
TEKEL İŞÇİLERİ
* “Bizi tekel işçisi iktidar yapmadı, bizi milletimiz iktidar yaptı. Hukuk dışına çıkıldığı zaman orada olay değişir. Gerekirse 4C'nin içeriğinde de bir değişikliğe gidilebilir ama kaldırmak asla.”


kaynak;tevhidhaber.com 01/02/2010