İstanbul soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Tekirdağ, Çorlu ve İstanbul'un Silivri ve Çatalca gibi uzak ilçelerinde kar yağışı başladı. Zaman zaman rüzgarın etkisiyle tipi şeklinde yağan kar hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışının öğleden sonra istanbul'un büyük bölümünde etkisini göstermesi bekleniyor. Çanakale Boğazı yoğun kar yağışı nedeniye Ege'den Marmara yönüne transit gemi geçişlerine kapatıldı.


Bu gece hava sıcaklığının eksi 1-2 derece dolaylarında olması bekleniyor.

Sıcaklıkların perşembeyi cumaya bağlayacak gece eksi 8 dereceye kadar düşeceği
tahmin
ediliyor.

Don ve buzlanmaya dikkat!
Bu arada
İstanbul
Valisi Muammer Güler, vatandaşları kuvvetli don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Vali "
İstanbul
bugün itibarıyla kar yağışına sahne olacak. Kar yağışıyla beraber kuvvetli poyraz bekleniyor. Çarşamba günü etkisini azaltmakla beraber kar yağışı devam edecek" dedi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 8-10 derece altına düşeceğini dile getiren Güler, 12-14 derece hissedilen sıcaklığın, bugün
en
düşük 1-2 dereceye, çarşamba günü ise -1 ve -2 derecelere kadar ineceğini vurguladı.

Vali Güler, "Vatandaşlarımızı kuvvetli don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Kar yağışının fırtınanın ve yağmurun olacağı zamanlarda,
özel
araçlarıyla trafikte bulunmaları yerine, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istiyoruz. Aksayabilecek deniz trafiğine dikkat etsinler. Vatandaşlarımız, emniyet şeritlerini kullanmamalılar, araçlarına kar lastiği takmalılar ve araçlarında bulunması gereken aparatları mutlaka almalılar. Lodos fırtınasının hissedileceği dönemde, bacalarla sobalarla mangallarla ilgili konulara dikkat etmelerini kendilerinden özellikle rica ediyoruz. Yaşlılar, çocuklar, solunum sıkıntısı çekenler de hava şartlarına dikkat etsinler" dedi.

Güler, "Sağanak yağış, sel ve su taşkını gibi sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Bu konuda da vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Vilayet olmak üzere, bütün kurumlar hazırlıklarını yaptılar. Geçen kar yağışında olduğu gibi hazırlıklarını tamamladılar. Vatandaşlarımızın aksaklıklarda ilgili yerleri aramalarını bekliyoruz. Bir sıkıntı olmadan bu yağışı da atlatmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kuvvetli rüzgar
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik uyarıda,
Türkiye
'nin batı bölgelerinde rüzgarın güney ve güneybatıdan lodos, zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzey doğudan poyraz yönlerden saatte 40-60 kilometre hızla kuvvetli olarak esmesinin beklendiği kaydedildi.

Bu olayın bugün gece saatlerine kadar süreceği ifade edilen açıklamada, meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, soba ve
doğalgaz
kaynaklı baca gazı zehirlenmesine karşı vatandaşlar uyarıldı.

Sağlık uyarıları
Bu arada,
İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi yaşlı, çocuk, hamileler ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması, hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi, zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması, kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca zehirlenmelerine karşı sobaların dikkatli kullanılması, tamirhane ve benzeri kapalı mekanlarda ısınma amacıyla otomobil
çalıştırılmaması, gribal enfeksiyon geçiren şahısların, insanların toplu halde bulunduğu mahallere girmemeleri, can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir" denildi.

Açıklamada ayrıca vatandaşların ihtiyaç duyduğu durumlarda,
İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün "0212 455 56 00" ile İstanbul Büyükşehir Belediye
Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi'nin "0212 444 25 66" numaralı telefonlarını aramaları istendi.

Diğer bölgelerde durum
3 Şubat Çarşamba günü ise soğuk ve yağışlı hava, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat, Sivas, Malatya ve Elazığ çevrelerinde kuvvetli kar şeklinde olacak, rüzgar, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeyinde kuzeybatı (Karayel) yönlerden saatte 40-50 kilometre hızla kuvvetli esecek.


kaynak: ekolay.net