Ahlaksız oyun'dan tahrik dolu mesajlar


Önümüzdeki günlerde Beyoğlu'nda sahnelenecek *****grafik oyuna tepki yağıyor. Tiyatro eleştirmeni Bünyamin Yılmaz, tahriklerin sadece Müslümanları değil, diğer din mensuplarını da kızdıracağını söyledi.


FAHREDDIN DEDE'NİN HABERİ...

Beyoğlu'nda önümüzdeki günlerde sözde ‘Sanat için sanat' anlayışı adına ahlaksız bir tiyatro sergilenecek. ‘Kumbaracı 50' tiyatrosu tarafından sergilenecek ahlaksız oyunda bir meleğin kendini ***** film setinde insan olarak bulması konu edilecek.

Ahlaksız senaryosunu Melis Tezkan ve Okan Urun'un yazma cesaretini gösterdiği ‘Yala ama yutma' adlı oyunda melekler arasındaki sözde kurala göre her yüzyıl, bir sınavdan geçmek üzere melekler dünyaya gönderiliyor. Ahlaksız senaryoya konu olan melek ise bu sınav kapsamında, kendini Türkiye'de bir ***** film setindeki oyuncunun bedeninde buluyor.

Sağduyulu Müslümanlar, ahlaksız tiyatronun oynanmadan kaldırılmasını istiyor. Gazetemizi arayan okurlar da bu rezilliğe tepki gösterdi.

İNSANIN PİSLİĞİNİ MELEKLERE BULAŞTIRAMAZSINIZ!
Milli Gazete Kültür Sanat Editörü ve Tiyatro eleştirmeni Bünyamin Yılmaz, "Bu sadece Müslümanları değil, bütün din mensuplarını kızdırır. Modern zihinle inanç değerlerinin sentezini yapmak sağlıklı bir durum değil. Bu çok tehlikeli olabilir. İnsan bedenine meleğin girmesi çok saçma bir durum. Melekler inancımıza göre korunmuştur. İnsanın pisliğini meleklere bulaştırmak mümkün değil" diye konuştu.

"Bu oyun sahnelenmemelidir" diyen Tiyatrocu Birol Cürgül ise "Sosyal meseleleri ve problemleri, müstehcenlik aracı kılınarak gündeme getirmeyi ve bunu tiyatro sahneleri aracılığı ile yapmayı her şeyden önce başka sosyal problemleri doğurmaya yönelik bir davranış olarak değerlendiriyorum. Ayrıca toplumun inanç değerleri üzerinde tahrifat yapma alışkanlığının hala devam ettiğini görüyoruz. Bu konunun dini mihraklarca incelenmesi gerektiğini ve bu oyunun sahnelenmemesi gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Tiyatro sanatçısı Birol Cürgül ahlaksız oyunu eleştirdi. Cürgül ‘Yala ama yutma' isimli oyunun sahnelenmeden kaldırılması gerektiğini söyledi.

VAKİT


kaynak; habervaktim.com 02/02/2010