AK Parti ve MHP'nin anlaştığı tek konu


TBMM Genel Kurulu'ndaki kavga ile aralarındaki gerilim doruğa çıkan AK Parti ve MHP arasındaki buzlar eriyor. İki parti, bu yılki TBMM Onur Ödülü'nü ünlü tarihçi İlber Ortaylı'ya vermek için harekete geçti. 2008 ve 2009 yılında Halil İnalcık ve Kemal Karpat'a verilen TBMM Onur Ödülü'nün 2010 yılında da bir tarihçiye verilmesinin önü açıldı.


2005'ten bu yana her yıl düzenlenen TBMM Onur Ödülü'nün bu yılki en güçlü adayı İlber Ortaylı. Ödülün, Topkapı Müzesi Müdürü ve Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya verilmesi için AK Parti ve MHP'nin ortak görüşte olduğu Meclis kulislerine de yansıdı.

Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, TBMM 2010 Onur Ödülü'nün İlber Ortaylı'ya verilmesinden büyük memnuniyet duyacaklarını söyledi. Pakdil, "İlber Ortaylı hocamız ülkemizin yetiştirdiği uluslar arası şöhrete sahip çok değerli bir bilim adamı. Tarihi sevdiren ender tarihçilerimizden biri. Bu alanlardaki hizmetleri tartışılmaz. Böyle bir ödülün kendisine verilmesinden büyük memnuiyet duyarız." dedi.

MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan da parti olarak İlber Hoca'nın ismine sıcak baktıklarını söyledi. Atılgan, özellikle tarih konusunda ulusal ve uluslararası çapta çok sayıda kitabı ve çalışması bulunan Ortay'lının bu ödülü fazlasıyla hak ettiğini sözlerine ekledi.

TBMM Onur Ödülü, her yıl ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunmuş, Türkiye'nin temsiline ve tanıtımına katkı sağlayan kişilere veriliyor.

TBMM Onur Ödülü'nün ilki 2005 yılında Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e; ikincisi 2007'de Prof. Dr. İhsan Doğramacı'ya verildi. Bu ödüle 2008 yılında Prof. Dr. Halil İnalcık yayık görüldü. TBMM 2009 Onur Ödülü ise Prof. Dr. Kemal Karpat'a verildi. Prof. Dr. Karpat, kendisine verilen ödülün hayıtında aldığı en anlamı ödül olduğunu söylemişti.

(CİHAN)


kaynak; habervaktim. com 06/02/2010