İslami forumlarda kadın ve erkekler arasında “chat” sohbetleriyle başlayan aşklara engel olmak için İslami bazı internet siteleri, kadın üyelerinin cinsiyetlerini belli edecek üye adları kullanmasını yasakladı.


İnternette İslami forumlarda “sanal sohbetler”le başlayıp aşka dönüşen ilişkiler, İslami kesimde bazı çevrelerin tepkisini çekiyor. Bu tepkilerin etkisiyle bazı İslamcı internet siteleri, chat sohbetlerinin önüne geçebilmek için yeni önlemler geliştirdi.

‘SANAL ZİNA ARACI’
“Zehirliok” adlı
internet sitesi, ana sayfasında chat aşklarının kötülüklerini uzun uzun anlatan, üyelerini bu tür ilişkilere girmemesi konusunda uyaran bir
yazı yayınladı.

İstikamet Forum” adlı
internet sitesi ise chat aşklarının önüne geçmek amacıyla kadın üyelerin cinsiyetlerini belli edecek üye adları kullanmasını yasakladı. Sitenin kurallar başlıklı bölümünde ise “Laubali, küfürlü konuşmalar ve
bayan cinsiyeti belirtici isimler yasaklanmıştır” uyarısı yer alıyor.

“Sadakat” adlı sitede ise bu konuda özelmesajlar bile
takip
edildiği için bu tür sorunlarla karşılaşılabileceği belirtildi. İstikamet Forum’un yöneticisi Caner Canyürekli ise “Dini siteler, hep suiistimal edilmekte ve birer sanal zina aracı olarak kullanılmaktadır” diyor.

‘Cihat ayağıyla giriyor zinaya dönüşüyor’
İslami forumlardaki “chat aşkları”ndan duyulan rahatsızlık, kimi İslamcı yazarlarca da gündeme getirilmişti. Milli
Gazete
Yazarı Mevlüt Özcan, “Karşı cinsle chat’leşmenin bedeli” başlıklı yazısında “Bu, zinanın bir başka boyutudur. Namahremler tebliğ, cihat ayaklarıyla başlıyorlar chatleşmeye. Sonra bu çığırından çıkıyor, buluşmaya, daha sonra da fiili zinaya dönüşüyor” demişti.

kaynak: (Habertürk)