Bilge köyü katliamında 5. duruşma başladı


Mardin'in Bilge köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesiyle ilgili açılan davanın beşinci duruşması Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Katliamla ilgili tutuklu bulunan biri çocuk 8 tutuklu sanık, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma için saat 08.50'de adliyeye getirildi. Mardin'den gelen Bilge köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi ile 5 tanık ve müşteki ise adliyenin arka kapısından içeri alındı.

Duruşma öncesinde Çorum Adliyesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Ara sokaklar trafiğe kapatılırken, duruşma salonunun yer aldığı 2. kata giriş çıkışlar yasaklandı.

Bilge köyü davasının beşinci duruşması saat 10.15'de başladı. Duruşma, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) "zorunlu kapalılık" başlıklı 185/1. maddesi gereğince kapalı yapılıyor. Tutuklu 8 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme' suçundan 36'şar kez, 7 çocuğun öldürülmesi suçundan 7'şer kez ve gebe olduğu bilinen kadını öldürmek suçundan 1'er kez olmak üzere 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, bu sanıkların 4 çocuk 10 kişiyi de 'kasten öldürmeye kalkışma' suçundan 200'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. İddianamede, evinde 6 adet el bombası bulunan Ahmet Çelebi hakkında ise 17 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

ŞİMDİYE KADAR 3 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 2 Eylül'de yapılan ilk duruşmasında mahkeme heyeti, 11 tutuklu sanıktan M.Ç. ve A.Ç.'nin tahliyesine karar vermişti. Katliamla ilgili 14 Ekim'de yapılan ikinci duruşmada, saldırı tarihindeki benzer hava şartlarında Bilge köyünde keşif yapılması kararlaştırılmıştı. Davanın üçüncü duruşmasının yapıldığı 20 Kasım'da ise tutuklu sanıklardan A.Ç.'nin tahliyesine karar verilmişti. Mahkeme heyeti dördüncü duruşmanın yapıldığı 28 Aralık'ta ise keşif raporlarının beklenmesi ve eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı ertelemişti.

(CİHAN)kaynak; habervaktim .com 08/02/2010