Emniyetten ikinci 'gizli tanık' açıklaması


İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Hrant Dink davası sırasında gizli tanığın duruşma salonuna getirilmesiyle ilgili olayda kesinlikle polisin ihmali bulunmadığını, ilgili mahkeme başkanının da açıklama yaparak bunu teyit ettiğini belirtti.
Başbakan Erdoğan'ın Ümraniye'deki bir açılışı sırasında bir grubun yol kapamaya çalıştığını belirten Çapkın, olayın açılış alanından 200 metre kadar uzakta meydana geldiğini zanlılarla ilgili araştırmanın ilgili birim tarafından sürdürüldüğünü kaydetti.

Çapkın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'den ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Çapkın, Hrant Dink davasında bir gizli tanığın polislerce evde unutulduğu ve duruşma salonuna getirilmediği iddialarının kesinlikle doğru olmadığını söyledi. Çapkın, "Hayır asla polisin bir ihmali yok, çünkü gizli tanık veya tanıklar mahkemece polise yazı yazılır öyle getirilir. Polise böyle bir yazı, istek yok. Spontane gelişmiş bir olay sanıyorum.'' dedi. Dün akşam yapılan yazılı açıklama ile böyle bir isteğin olmadığın açıkladıklarını ifade eden Çapkın, bugün 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın da bunun doğru olduğunu söylediğini kaydetti.

BAŞKOMİSERİN KOPAN PARMAĞINI TERİM'İN DOKTORU DİKTİ

Çapkın, basın mensuplarının, Ümraniye'de Pazar günü özel bir hastanenin açılışı sırasında bir başkomiserin parmağının gözaltına alınan göstericinin ısırması sonucu kopmasıyla ilgi sorusu üzerine de, bu konuya ilişkin birimlerin çalışma yürüttüğünü söyledi. Olayın, açılışı yapılan hastanenin yaklaşık 200 metre ilerisinde yaşandığını ifade eden Çapkın, ''Bunlar yol kesmeye çalışınca arkadaşlarımız müdahale etmişler ve bu arada da eylemcilerden biri başkomiserimizin parmağını ısırmıştır.'' şeklinde konuştu. Yaralanan başkomiserin sağlık durumunun iyi olduğunu ve kopan parmağın Fatih Terim'in parmağını tedavi eden doktor tarafından dikildiğini belirtti.

Olaya ilişkin gözaltına alınan kişilerin terör örgütü bağlantıları bulunup bulunmadığına ilişkin soruyu da cevaplayan Çapkın, ''Terör sabıkası olduğu doğru, onlar değerlendirilecek. Ancak geçmişte işlenmiş suç geçmişte kalmıştır.'' dedi.


(CİHAN)kaynak;habervaktim. com 10/02/2010