Balyoz Darbe planı Avrupa'ya uzandı


Avrupa Parlamentosu, 2009 Türkiye İlerleme Raporu'nu kabul etti.Raportör Ria Oomen-Ruijten'in kaleme aldığı rapor, yapılan bazı değişiklik ve eklemelerle onaylandı. Raporda, AP'nin Balyoz darbe planıyla ilgili iddialardan endişe duyduğu belirtildi. Avrupa Parlamentosu, Ergenekon davası da Türkiye'de demokratik kurumların fonksiyonu ve hukukun üstünlüğüne duyulan güveni artırmak için bir fırsat olarak değerlendirildi.

Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasından duyulan üzüntüyü belirten AP, siyasi partiler yasasının yenilenmesini istedi, Türkiye'nin kapsamlı bir anayasa reformuna ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Raporda, Anayasa Mahkemesi'nin askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etmesinden duyulan derin üzüntü de dile getirildi. Parlamento, bu gelişmelerin, Türkiye'nin reform çabalarında ciddi geri adımlar olduğunu öne sürdü.

Raporda Türkiye'nin Kıbrıs'taki askerlerini derhal çekmeye başlaması yönündeki ifadeler, değişiklik önergesinin geri çekilmesiyle aynen onaylandı. Türkiye'nin Rumlara limanlarını açmamasının müzakere sürecini ciddi şekilde etkileyebileceği uyarısı yapıldı.(CİHAN)


kaynak;habervaktim. com 11/02/2010