Terör örgütünde suikast korkusu


Türkiye'nin, terörle mücadele kapsamında ABD, AB ve bölge ülkeleri nezdinde yaptığı girişimler terör örgütünde panik oluşturdu.Terör örgütü elebaşı Murat Karayılan, örgütün sözde sorumlularına gönderdiği yazıda, ABD ile Türkiye'nin terörle mücadeledeki işbirliğinin artmasına ilişkin görüşlerini sıralayarak, ABD'ye yönelik tehditlerde bulundu.

Geçen hafta Türkiye ve ABD'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK varlığının bir an önce sonlandırılması yolunda etkili ve somut adımların atılması amacıyla ortak bir eylem planı üzerinde anlaşmaya varıldığı yönünde basında yer alan haberlerin ardından, terörist Murat Karayılan imzasıyla örgütün kırsaldaki ve Avrupa'daki sorumlularına bir ''talimat'' gönderildiği ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye ile işbirliği içinde bulunan ülkeleri hedef gösteren Murat Karayılan, ''yakın bir gelecekte kapsamlı askeri operasyonlarla PKK'nın tasfiye edilmesinin planlandığını'' kaydetti. ''PKK'nın ağır bir cendereye alınarak teslim olmaya zorlanacağını'' savunan terörist örgütü elebaşı, Türkiye'nin başta ABD olmak üzere değişik ülkelerle işbirliğinin ''başka bir amacının olamayacağını'' savundu.

Önce Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Ray Odierno, ardından ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerin önemli olduğunu belirten Karayılan'ın örgüt sorumlularına yönelik yazısında, bu konuda istihbarat paylaşımı ve diğer konularda basına yansıyan haberlere ilişkin ayrıntılara yer verdi.

Yazıda, ABD uçaklarının bölgedeki kesif uçuşları yaptığına değinilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu uçaklarla hareketimizin önde gelen kadrolarının suikast ile ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. ABD şimdiye kadar Türkiye'nin terör politikasını hep destekledi. Biz ABD'nin bu suç ortaklığına son vermesini istiyoruz. ABD şimdi bölgede keşif faaliyeti yürütüyor. Silah cephane, teknik, istihbarat konularında Türkiye'ye destek sunuyor. Bütün bunlarla birlikte bir de özel suikast uçaklarını vermesi doğrudan ABD'nin bu savaşa katılmış olması anlamına gelecektir.''

ABD'ye yönelik tehditlerde bulunan Murat Karayılan, yazının son bölümünde, ''ABD'nin bu uçakları Türkiye'ye vermesi, bu uçaklarla PKK önder ve kadrolarının vurulması durumunda bundan direkt ABD sorumlu olacaktır. ABD, bu politikasında ısrar eder ve kendi çıkarları uğruna Türkiye'ye her türlü teknik desteği verirse, buna karşı biz de ABD'ye ilişkin şimdiye kadar yürüttüğümüz politikayı yeniden gözden geçiririz'' denildi.


kaynak;habervaktim . com