Erdoğan'dan Tekel işçilerine son söz


Başbakan Erdoğan ile görüşmesi beklenen Türk İş Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin durumunu görüşmek için akşam saatlerinde Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildi. Kumlu çıkışta şunları söyledi:Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'yu Başbakanlık Yeni Bina'da saat 19.00'da kabul edeceği açıklanmıştı..

Saat 18:50 sıralarında Başbakanlığa gelen Kumlu, Erdoğan tarafından edildi.

Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Tekel işçilerinin durumuyla ilgili olarak yaptıkları görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''4/C konusunda şu anda yapılabilecek başka bir şeyin olmadığını ifade ettiğini'' söyledi.

Başbakan Erdoğan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Tevrul Kavlak'ı Başbakanlık Yeni Bina'da kabul etti.

Kumlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'a Tekel işçileriyle ilgili sıkıntıları tekrar anlattıklarını söyledi.

İşçilerin bir an önce evlerine dönmelerini sağlamak istediklerini ilettiklerini belirten Kumlu, başından beri Tekel işçilerinin işçi statüsünde başka kamu kurumlarına geçirilmesini talep ettiklerini anımsattı.

Başbakan Erdoğan'ın işçilerin eylemi sürdürmelerini kendilerinin de istemediğini ifade ettiğini belirten Kumlu, şöyle devam etti:

''Bununla ilgili Başbakan, 'yapabileceğimiz tüm imkanları kullanarak zaten 4/C 4/C'likten çıktı, ücretlerini iyileştirdik, süresini uzattık, kıdem tazminatını verdik, yeni haklar getirdik' dedi. Bunun dışında hükümet olarak yapacakları bir şey olmadığını ifade etti. Durum bu.''

Gazetecilerin soruları üzerine, yapılan iyileştirmelerle 4/C'nin gerçekten 4/C'likten çıktığını ancak kendilerinin başından beri işçi statüsü konusunda ısrarcı olduklarını, sıkıntının da bundan kaynaklandığını belirten Kumlu, ''Sayın Başbakan, şu anda bununla ilgili yapılabilecek başka bir şeyin olmadığını ifade ettiler'' dedi.

Kumlu, bundan sonra ne olacağının sorulması üzerine ''Oturup değerlendireceğiz'' diye konuştu. Açlık grevine devam eden işçiler bulunduğunu anımsatan Kumlu, yeni bir değerlendirme yapacaklarını bildirdi.

Mustafa Kumlu, ''Sayın Başbakan 'bu arkadaşları bu soğukta, karda kışta gönderin' diyor. 'Ayın sonuna kadar bunlar 4/C'ye müracaat etsinler' diyor'' dedi.kaynak;haber7