Hırsızların biz önce geldik tartışması


Konya’da tarihi camilere soyan çeteyi, camilerde görevlendirilen özel polis ekibi çökertti. İki hırsızlık çetesinin aynı camiyi aynı anda soymak istemesi üzerine 'biz önce geldik' tartışmasının yaşandığı ortaya çıktı.Konya Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Bürosu ekipleri, cami ve müftülüklerden üst üste meydana gelen hırsızlık olayları ile ilgili yaptığı çalışmanın ardından kalabalık bir hırsızlık şebekesini ortaya çıkardı. Tarihi camilerdeki değerli eşya ve halıları çalan şebeke aynı anda farklı bir şebekeyle aynı camiyi soymaya kalkınca ‘önce geldik’ tartışması yaşandı. Ayrıca çete elemanlarının hırsızlık öncesinde ve sonrasında birbirlerine güvenmedikleri için birbirlerinin üstlerini aradıkları bildirildi.POLİSLER CAMİLERDE GÖREVLENDİRİLDİ

Konya da son dönemlerde Müftülük ve camilerde artan hırsızlık olayları üzerine Konya Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği tarafından olayı soruşturmaları için 8 kişilik özel bir ekip kuruldu. Özel ekip hırsızlık olaylarının yoğunluk kazandığı camilerin bulunduğu semtleri belirledi. Polisler vakit namazlarını bu bölgelerde bulunan değişik camilerde kılarak hırsızların izini sürdü.

SADAKA KUTULARINI DA ÇALDILAR

3 ay süren çalışma sonucunda müftülük binaları ve camileri soyup soğana çeviren ve çok sayıda tarihi halı çalan hırsızlık şebekesi tespit edildi. Başta Konya olmak üzere, Afyon, İzmir, Denizli, Manisa ve Eskişehir de hırsızlık şebekesine karşı eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şahısların evlerine baskın yapan polis camilerden çalınan çok sayıda tarihi halı ile marketlerden çalınan çok sayıda kontör ve sigara ile yine camilerin hayır (Sadaka ) kutularından çalınan çok sayıda bozuk parayı ele geçirdi.

HIRSIZLARIN BİZ ÖNCE GELDİK KAVGASI

Emniyet de ifadeleri alınan şahıslar suçlarını itiraf etti. Gözaltına alınan 17 zanlıdan 10’u tutuklu olarak savcılığa sevk edildi. Örgüt lideri olarak gözaltına alınan Mustafa Şimşek polise verdiği ifadesinde “Konya’nın bir ilçesinde tarihi eser bulunan bir camiye hırsızlık amacı ile girdik. Bu sırada ayak sesleri duyduk. Biz köylüler geldi diye endişelendik. Meğerse cami de tarihi eser olduğunu bilen başka bir hırsızlık şebekesi de camiyi soymaya gelmiş. İlk biz geldik mallar bizim dedik onlar da kabul etti ve gittiler. Camilerde çok fazla tarihi eser olması bizi camilere yönlendiriyor. Üstelik hiçbir güvenlik olmaması da hırsızlar için bir avantaj “ dediği öğrenildi.

Öte yandan örgüt lideri Mustafa Şimşek’in başta hırsızlık olmak üzere değişik suçlardan 30 sabıkasının olduğu belirtildi.

BİRBİRLERİNİN ÜZERİNİ ARIYORLARMIŞ

Kent merkezinde ve ilçelerdeki camiler, müftülük binası, iş yerleri ile evlerden hırsızlık yaptıkları öne sürülen örgüt üyeleri 24 ayrı hırsızlık olayı ile suçlanıyor.

Örgütteki herkesin ayrı bir görevi olduğu belirlenen zanlıların, cezaevinde tanıştıkları öğrenildi.

Zanlıların hırsızlık öncesi ve sonrası birbirlerinin üstünü aradıkları, para konusunda birbirlerine güvenmedikleri bildirildi. Zanlıların, camilerdeki bağış kutularındaki paraları çalmak için oksijen kaynağı kullandıkları belirtildi.

Hırsızlık öncesi belirlenen adreslerde buluşmak için zanlıların, ''Biz çay içmeye gidiyoruz siz de gelin'' diyerek birbirleriyle anlaştıkları kaydedildi.

Polisin üç gün önce, Konya merkezli olmak üzere İzmir, Eskişehir ve Bursa'da düzenlediği operasyonda 12 kişi gözaltına alınmıştı.


kaynak;haber7