Erdoğan: Yeğenimi çok önce sildim!


Katar yolculuğu öncesinde soruları cevaplayan Başbakan Erdoğan'ın gündeminde TEKEL işçileri, Genelkurmay Başkanı'nın sözleri ve yeğeni ile ilgili iddialar vardı.Erdoğan'ın sorulara verdiği cevaplar şöyle:

TEKEL İŞÇİLERİ
Önce kendi patronlarına baksınlar sonra süreci izlesinler. Biz belediyelere olduğu gibi vakıf üniversitelerine de özel üniversitelere de yasanın verdiği yetkiler suretiyle bu tür devir teslimler yapıyoruz. Yasaya aykırı bir durum sözkonusu değil. Böyle peşkeş çekmek falan uygulama alanımız içinde değil. TEKEL işçileri konusunda bu çok abartılıyor. Sanki TEKEL'in bütün işçileri bu işin içinde. Böyle bir şey yok. 8247 sayısı ile belirlenmiş olan ve bunlar özelleştirme kapsamında değil kapatılan işletmeleri ile alakalı. Burayı çok iyi ayırmamız lazım. Bir kapatma sorunu bu. Şu anda devlet de elindeki bu depoları kapatıyor ve bunu yaparken de ibhar ve kıdem tazminatlarını ödüyor işi bitiriyor. Biz ne yapıyoruz peki, biz buralardaki vatandaşlarımızı açıkta bırakmayalım, bunları da 4/C kapsamına alalım. Bunu da düzenledik. Sendikalı olmalarının yolunu açtık. Ama bütün bunlara rağmen hedef saptırmak suretiyle ortaya başka şeyler attılar. Aynı şekilde devam dediler. Özelleştirme benim iktidarımda başlayan bir süreç değil. Mazisi şu anda baya eskilere dayanıyor ve önümüzde özelleştirme programlarını bulduk ve bitmiş tükenmiş bir kurumu harekete geçirdik ve bu kapsamda TEKEL işçileri kapsayan bir olay değil. 8247'nin içinde de belli bir grup Ankara'daki bu gösterileri yapmıştır. Büyük bir kısmı bu yapılanları tasvip etmiyor.

4/C bizimle başlayan bir uygulama değil. 2004'ten bu yana aklınız neredeydi? Biz hiç bir zaman sizlere zulm etmedik. Zulmetmeyiz ve gidin 4/C müracaatınızı hemen yapın ve oyuna gelmeyin.

YEĞENİ İLE İLGİLİ İDDİALAR
Valime ve emniyet müdürüme çok açık söyledim. Yeğenimle Başbakanlığımın ilk zamanlarında bir görüşmem olmuştur ve ondan sonra adeta yeğenimi de silmiş oldum. İlkelerimle değerlerimle uyuşmayan bir yapısı var. Hukukun gereği neyse bunu yaptılar ve ben de özellikle saygı duyuyorum.

İLKER BAŞBUĞ'UN SÖZLERİ
Ben medya üzerinden böyle bir tartışmanın içinde yer almam. Genelkurmaş Başkanımla her hafta olağan toplantılarımı yapıyorum. Bu konuda gerekirse orada konuşurum. Bu makamı iyice küçültmem.

Kaynak: habervaktim . com