Demirel'in cevaplamadığı soru


Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ''Baykal'ın 'Görev süresi 5 yıl olan cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıla çıkması halinde rejimin tehlikeye girebileceği' yönünde açıklamaları oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Demirel, bu konuda değerlendirme yapmayacağını söyledi.Demirel, cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili, ''Sayın Gül'ün cumhurbaşkanı seçildiği zamanki mevzuat ile, anayasa demiyorum sadece, referanduma sunulan anayasa karşılaştırılmalıdır. Bunların geçerliliği, hangisi ne zamana kadar geçerli, onlara bakılmalıdır. Onlarda eğer bir ihtilaf yoksa 7 seneyse 7 senedir, 5 seneyse 5 senedir'' dedi.

Demirel, İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği'nde düzenlenen söyleşinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Baykal'ın 'Görev süresi 5 yıl olan cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıla çıkması halinde rejimin tehlikeye girebileceği' yönünde açıklamaları oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Demirel, bu konuda değerlendirme yapmayacağını söyledi.

Demirel, ''Yalnız bu referanduma sunulmuş anayasa değişikliği ile Sayın Gül'ün, cumhurbaşkanı olduğundaki mevzuatı karşılaştırmak lazım. Ben karşılaştırmadım onun için size doğru bir değerlendirmede bulunamam. Nihayet netice itibarıyla öyleyse öyledir'' dedi.

''Rejim sorununa dönüşebilir mi sizce?'' sorusuna Demirel, ''Sanmıyorum. Yani yasalar öyle diyorsa öyledir'' karşılığını verdi.

Demirel, ''Sayın Gül'ün seçildiği dönemdeki anayasa neyi öngörüyorsa görev süresi o kadar mıdır?'' şeklindeki bir soruya da şu yanıtı verdi:

''Hayır hayır öyle değil. Bakın ne dedim. Sayın Gül'ün cumhurbaşkanı seçildiği zamanki mevzuat ile, anayasa demiyorum sadece, referanduma sunulan anayasa karşılaştırılmalıdır. Bunların geçerliliği, hangisi ne zamana kadar geçerli, onlara bakılmalıdır. Onlarda eğer bir ihtilaf yoksa 7 seneyse 7 senedir, 5 seneyse 5 senedir''

Demirel, mevzuatla neyi kastettiği, anayasa dışında neye bakılması gerektiği yönündeki bir soruya ''Kanunlar'' yanıtı verdi.

Danıştay'ın, üniversiteye girişteki katsayı kararıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine ise Demirel ''Yanlış şeyler'' dedi.

(AA)


kaynak;habervaktim . com