Yine havai fişeklerle saldırdılar


Başakşehir'de, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesini bahane eden örgüt yandaşları, polise ve çevreye taş, molotof kokteylleri ve havai fişeklerle saldırdı.Göstericileri ara sokaklara kadar kovalayan polis, örgüt yandaşlarına tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Korsan gösteriler sırasında molotof kokteylleri ve taşlardan nasibini alan Amasyalılar Derneği'nde bulunan yaklaşık 30 kişi de büyük tehlike atlattı.

Terör örgütü elebaşının yakalanmasını bahane edip provokatif eylemler yapan yaklaşık 50 kişilik grup, Bayramtepe Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplandı. Eylemciler polise ve çevreye ellerine ne geçirdilerse attılar. Yollara devirdikleri pazar tahtaları ile barikat kuran eylemciler taş, sopa, molotof kokteylleri ve havai fişekler kullandılar. Sokakları savaş alanına çeviren grup, duvarlara yasadışı sloganlar da yazdı.

Çevik Kuvvet polisi, eylemcilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Yaklaşık 2 saat süren olaylarda polis göstericileri ara sokaklara kadar kovaladı. Göstericileri ara sokaklarda sıkıştırmaya çalışan polis, 18 yaşından küçük bir çocuğu cebindeki taşlarla suçüstü yakaladı.

Bu arada, göstericiler kaçarken birçok iş yerine de zarar verdiler. Eylemciler bodrum katta bulunan Amasyalılar Derneği'ne de taş ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Saldırı sonrasında kapılarını kilitleyen dernekteki 30 kişi büyük tehlike atlattı.

Çevrede sürekli bu tip olayların meydana geldiğini belirten dernek üyeleri, "Dernekte oturuyorduk. Birden saldırdılar. Molotof atan göstericiler, camları kırdı. Şahıslar kapıları açmamızı söylediler; ancak biz kapıları açmadık. Derneğin diğer kapısından kaçtık. Hayatımızı zor kurtardık." ifadelerini kullandılar.

(CİHAN)kaynak;habervaktim . com