Bu sözler Mümtaz Soysal'a ait!


Bir profesör, Genelkurmay'ın subayları bir arada tutmakta zorlandığını bunun içinde muhtıra tarzı bir metnin yayınlanması gerektiğini söyleyebiliyor."Orduda müthiş bir moral bozukluğu var. Genelkurmay subayları bir arada tutmakta zorlanıyor. Muhtıra olmasa da milleti uyaracak bir metin yayınlanabilir."

Bu ifade Prof. Dr. Mümtaz Soysal'a ait.

Peki nerede söyledi diye sorarsanız cevabını hemen verelim. Star Gazetesi'nde.

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ geçen hafta Habertürk Gazetesi'ne röportaj vermiş ve sözleri çok tartışılmıştı.

Başbuğ'un bu röportajda en çok tartışılan sözü şu olmuştu: “Sabrımız taşarsa, biz de bildiklerimizi halkla paylaşacağız. Elimizde pek çok bilgi var. Bunları açıklamak zorunda kalacağız

Org. Başbuğ'un bu sözleri sonrası gazeteciler, hukukçular, akademisyenler, Başbuğ'a 'bildiklerini hemen açıkla' çağrısı yapmışlardı.

Star Gazetesi de Başbuğ'un bu sözleri üzerine birçok hukukçu ve akademisyenden görüş almış ve geçtiğimiz cumartesi günü bunları haberleştirmişti.

Gazetenin görüşüne başvurduğu akademisyenlerden birisi de Prof. Dr. Mümtaz Soysal'dı.

Sosyal, Başbuğ'un sözlerine üzerine şöyle demiş: Orduda müthiş bir moral bozukluğu var. Genelkurmay subayları bir arada tutmakta zorlanıyor. Muhtıra olmasa da milleti uyaracak bir metin yayınlanabilir."

Peki Mümtaz Hoca bu sözüyle ne demek istiyor?

Madem muhtıra yayınlayamıyorsunuz, bari 2007 yılında olduğu gibi bir E-MUHTIRA yayınlayın...

Resmin bütününe baktığımızda asıl sorunun sadece kişi ve kurumlarla ilgili olmadığı rahatlıkla görülebiliyor. Asıl mesele zihniyet sorunu.

Demokrasiyi içine sindirememiş, halkı güdülecek bir sürü olarak gören, statükocu, tepeden inmeci zihniyet sadece askeriyede değil toplumun farklı katmanların da bulunuyor.

Asker silahı olduğu için darbe yapıyor, fakat darbeyi destekleyen, kışkırtan medya, darbeye davetiye çıkartan siyasetçi, militarizmi alkışlayan üniversiteye, akademisyenlere ne demeli?

Stratejikboyut


kaynak;habervaktim . com