CHP'nin sitesinde tarihi itiraf!


CHP, partisinin programında yer alan hedeflerin darbeciler tarafından uygulandığını resmen açıkladı. CHP resmi internet sitesinde yer alan “CHP tarihi” adlı bölümde, CHP'nin, 12 Ocak 1959 tarihinde gerçekleştirdiği 14. Kurultay'daki seçim bildirgesindeki hedeflerin, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin ardından oluşturulan Anayasa ile gerçekleştiğini açıklıyor.KENAN KIRAN'IN HABERİ...


Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) tarihi itiraf... CHP, partisinin programında yer alan hedeflerin, darbeciler tarafından uygulandığını resmen açıkladı.

CHP resmi internet sitesinde partinin kuruluşu, gelişimi ve darbelere bakışı ile ilgili bölüm yer alıyor. “CHP tarihi” adlı bölümde, CHP'nin, 12 Ocak 1959 tarihinde gerçekleştirdiği 14. Kurultay'daki seçim bildirgesindeki hedeflerin, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin ardından oluşturulan Anayasa ile gerçekleştiğini açıklıyor.

“CHP'NİN HEDEFLERİ, 27 MAYIS ANAYASASI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR”
Söz konusu sitede, CHP'nin 1959 yılındaki “İlk Hedefler Beyannamesi”nin, Ortanın Solu'na giden dikkat çekici bir kilometre taşı olduğu belirtilerek, “Anayasa tartışmaları, Senato, Anayasa Mahkemesi, sendikal örgütlenme, çalışanlara grev hakkı tanınması, seçim sisteminin demokratikleştirilmesi (nispi temsil sistemi)... Bu hedefler, 27 Mayıs Anayasası ile gerçekleştirilmiştir” deniliyor.

CHP'NİN SEÇİM BİLDİRGESİNDEKİ İSTEKLER DARBECİLER TARAFINDAN UYGULANDI
CHP'nin 1959'daki seçim bildirgesindeki istekler, 1960 askerî darbesinde aynen uygulandı.
CHP'nin, 12 Ocak 1959 tarihinde gerçekleştirdiği 14. Kurultay'da, “düzen değişikliği programı” olarak nitelendirdiği “İlk Hedefler Bildirisi” kabul edildi. Söz konusu seçim bildirisinde, “Mahkeme bağımsızlığı ve yargıç güvencesi sağlanacak, Yüksek Hakimler Şûrası kurulacaktır”, “Radyo ve üniversite özerkliği sağlanacaktır”, “Kanunları denetleyecek Anayasa Mahkemesi kurulacaktır” ve “Cumhurbaşkanı tarafsızlığı sağlanacaktır” deniliyordu.

DARBECİLER, CHP'NİN İSTEKLERİNİ YERİNE GETİRDİ
CHP'nin seçim bildirgesindeki bu teklifler, 27 Mayıs 1960 ihtilaliyle gerçekleşti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Adnan Menderes yönetimindeki Demokrat Parti hükümetini görevden uzaklaştırıp, Meclis'i lağvettiği askerî müdahalede, Silahlı Kuvvetler adına ülke yönetimini Milli Birlik Komitesi üstlendi. Ardından Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kuruldu ve Cumhurbaşkanı'nın dokunulmazlığı sağlandı.

VAKİT


kaynak;habervaktim . com