'Tasarı kabül edilirse dostluğumuz zarar görür'


ABD Dostluk Grubu başkanlığı görevine seçilen Suat Kınıklıoğlu, 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarılarının ABD Kongresi'nde kabul edilmesinin Türk- Amerikan ilişkilerini sarsacağı uyarısında bulundu.


AK Partili Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı'nı üstlenmesi üzerine boşalan dostluk grubu başkanlığına oy birliğiyle seçilen Kınıklıoğlu, ABD Kongresi'nin gündemine getirileceği tahmin edilen Ermeni tasarıları ile ilgili açıklama yaptı.

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Kınıklıoğlu, tasarının 'sağlam temellere dayanan ikili ilişkileri ciddi oranda sarsma potansiyele sahip olduğuna' dikkat çekti. Kınıklıoğlu, "Buradan hareketle, ABD Kongre üyelerinin belirli bir etnik diasporanın 1915 olaylarına ilişkin tek taraflı tarihsel yorumuna dayanarak kaleme aldığı tasarının Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesinin dahi ilişkilerimize olumsuz yansıyacağı ve bu sebeple ilgili kongre üyelerinin daha stratejik ve ikili ilişkilerimizin önem ve ağırlığına uygun bir tavır sergilemelerini umduğumuzu belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Ermenistan arasında devam eden normalleşme sürecinin en son ihtiyaç duyduğu şeyin ABD Kongresinden bu yönde çıkacak bir tasarı olduğuna dikkat çeken Kınıklıoğlu, "Böyle bir tasarının gündeme gelmesi dahi sadece Türk - Ermeni normalleşmesi sürecini olumsuz etkilemekle kalmayıp Türk-Amerikan dostluğuna da zarar vermektedir." dedi.

(CİHAN)kaynak;habervaktim . com