Habur'dan dönenlere dava açıldı


Terör örgütü PKK'nın, Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından gelen 34 kişilik gruptan 17'si hakkında, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları gerekçesiyle dava açıldı.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Kandil ve Mahmur'dan gelen grubun bazı üyelerinin 30 Aralık 2009 tarihinde İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nde (İHD) düzenledikleri basın toplantısında, terör örgütünün propagandasını yaptıkları belirtildi.

İddianamede, sanıkların bazı ifadelerine de yer verildi. Basın toplantısı yapmayı birlikte kararlaştırdıklarını ve Gülbahar Çiçek'i bu konuda sözcü olarak seçtiklerini anlatan sanıkların, ifadelerinde, "Siz nasıl değerlendirirseniz değerlendirin, Öcalan, 3.5 milyon Kürt halkının siyasi iradem dediği bir şahıstır. Bu şahsa yönelik her davranış Kürt halkına maddi ve manevi zararlara yol açmaktadır" dediği belirtildi.

Sanıklar hakkında, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu içeren 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapsi istendi.

(AA)


kaynak;habervaktim . com