Oramirali yalanlayan 'görüntüler!'


Poyrazköy soruşturması kapsamında tutuklanan sanıkları savunan ve Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen silahlarla ilgili “Cephaneliğin anahtarı ceplerinde. Silaha, cephaneye ihtiyaçları olsa, açar alırlar. Neden acemice dere yatağına gömsünler ki?” diyen Oramiral Eşref Uğur Yiğit'i yalanlayan görüntüler yayınlandı.KENAN KIRAN'IN HABERİ...

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Metin Ataç ile dönemin Donanma Komutanı şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast düzenleneceği iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirilen askerî mühimmatın şok görüntüleri yayınlandı.

DENİZE DÖKÜLEN MÜHİMMATIN GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI
Poyrazköy Keçilik mevkiinde yapılan kazılarda 15'i dolu 21 lav silahı, 14 el bombası, 24 el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde ile çok sayıda askerî mühimmatın bulunmasından 12 gün sonra Beykoz Çubuklu'da denizden çıkarılan mühimmatın görüntüleri, insanı dehşete düşürüyor. Söz konusu görüntülerde, denize mermiler, bombalar, bilgisayar harddiskleri ve cep telefonları atıldığı görülüyor. Cephaneliğin görüntüleri, dalgıçların sualtı kamerası ile kayda geçirilmiş.

ASKERÎ MÜHİMMAT BALIK AVLAYAN VATANDAŞIN OLTASINA TAKILMIŞTI
10 Mayıs 2009 günü saat 10.30 sıralarında Beykoz sahilinde olta ile balık avlayan bir şahsın 155 Polis İmdat Hattını arayarak deniz kıyısında su altında bir poşet içerisinde şüpheli cisimler gördüğünü ihbar etmesi üzerine Çubuklu Caddesi sahil yolu üzerinde, Çubuklu Vapur İskelesi'nin 83 metre güneyinde deniz içerisinde 10-11 Mayıs 2009 tarihlerinde yapılan arama neticesinde çok sayıda askerî mühimmat bulunmuştu.
Deniz Polisi, denize atılmış poşetler içinden el bombaları, silah, MKE damgalı kutular içinde binin üzerinde mermi, sis bombaları, 8 adet aydınlatma fişeği, mayın tetikleyici cihaz, bomba yapımında kullanılan düzenek ve malzemeler ele geçirmişti.

“PANİĞE KAPILARAK ELLERİNDEKİ MÜHİMMATI DENİZE ATTILAR”
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, Beykoz Çubuklu'da askerî mühimmatın bulunmasını Poyrazköy iddianamesinde şöyle değerlendiriyor: “Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne yönelik başlatılan operasyonlarda birçok şüphelinin yakalanarak tutuklanması neticesinde, örgüt içerisinde faaliyetleri bulunan örgüt mensuplarının paniğe kapılarak, ellerindeki mühimmatlardan kurtulmak için girişimlerde bulunduğu, bu amaçla ellerinde bulunan malzemeyi denize attıkları kanaatine varılmıştır.”

YİĞİT, “NEDEN ACEMİCE DERE YATAĞINA GÖMSÜNLER Kİ?” DEMİŞTİ
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Poyrazköy ve Kafes iddianameleri hakkında değerlendirmede bulunmuş ve “Subaylarımızın silahlı terör örgütü kurduğu söyleniyor. Ama öte yandan Habur'dan teröristler ellerini kollarını sallayarak giriyor, hiçbir şey yapılmıyor. Bu bizi ve milletimizi rahatsız ediyor. Milletimize şikayet ediyoruz” demişti. Poyrazköy'de bulunan silahlarla ilgili değerlendirmede bulunan Oramiral Yiğit, “Poyrazköy'de suçlanan personelim, o birliğin komutanı, yani yöneticisi. Cephaneliğin anahtarı ceplerinde. Silaha, cephaneye ihtiyaçları olsa, açar alırlar. Neden acemice dere yatağına gömsünler ki?” iddiasında bulunmuştu.

VAKİTkaynak;habervaktim