Atamalar yapıldı


Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet savcılıklarına atama yaptı.Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanması sonucu toplanan HSYK üyeleri, dün Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tarık Gür, Osman Şanal, Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı'nın özel yetkilerini kaldırmıştı. Bugün toplanan HSYK yine Erzurum savcıları Taner Aksakallı, Mehmet Ali Kurt ve Ender Karadeniz'i bu görevlere atadı.

İki yıldır Erzurum'da görev yapan Taner Aksakallı başsavcı vekili olurken, Mehmet Ali Kurt'un bir buçuk yıl, Ender Karadeniz'in ise 7 aydır Erzurum'da görev yaptığı öğrenildi.

İsimlere herhangi bir itirazda bulunmadıkları açıklayan Kahraman, dünkü HSYK'nın aldığı karara ilişkin yaptıkları itirazın ise kabul edilmediğini ifade etti.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısı öncesinde ''Gündemdeki konuları görüşmeye devam edeceğiz. Toplantıdan sonra bir açıklama yapacağız mutlaka. Gündem gizlidir, biliyorsunuz'' dedi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kahraman, toplantıya katılmak üzere saat 11.10'da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu binasına geldi. Kahraman binaya girişinde, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erzurum'daki özel yetkili dört savcının yetkilerinin kaldırılmasının ardından yeni savcıların görevlendirilmesinin toplantıda gündeme gelip gelmeyeceği ve bir karar çıkıp çıkmayacağına ilişkin sorular üzerine, Kahraman şunları kaydetti:

''Her salı ve perşembe günleri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun mutat toplantısı yapılmaktadır. Bugün de o toplantı yapılacaktır. Gündemdeki konuları görüşmeye devam edeceğiz. Toplantıdan sonra bir açıklama yapacağız mutlaka. Gündem gizlidir, biliyorsunuz.''

Bir başka gazetecinin ''Sayın Başbakan'la görüştünüz mü'' şeklindeki sorusuna Kahraman, ''Ben devletin müsteşarıyım. Başbakan dahil herkesle görüşürüm'' yanıtını verdi.


kaynak;habervaktim