Devletin zirvesi yargı reformu istedi


Şahin: "Mutlaka yargı reformunu gerçekleştirmek durumundayız"TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Biz yasama organı olarak, yürütme organından da yargı organında da bu Meclisin çıkarmış olduğu yasaları başarıyla uygulamalarını bekleriz'' dedi. Şahin, herkesi sağduyulu olmaya davet etti.

Şahin, gazetecilerin HSYK'nın kararından sonraki tartışmalara ilişkin sorularını yanıtladı.

Yasama organının başkanı olarak bir tartışma içerisine girmemeye çalışacağını, bulunduğu makamın buna elverişli olmadığını ifade eden Mehmet Ali Şahin, şunları kaydetti:

"Bu tartışmalarda, uygulamada bazı sorunların olması yatıyor. Her şeyin yokluğuna bir süre tahammül edebiliriz, ama adaletin yokluğuna asla tahammül edemeyiz. Türkiye'de adaleti gerçekleştirecek olan da bağımsız yargı organlarıdır, hakimlerimiz ve savcılarımızdır. Hakimlerimiz ve savcılarımız, yargı bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre görev yaparlar. Ve onlar görev yaparken azl edilemezler. Dolayısıyla bu Anayasal kurala herkesin uyması gerekir. Hakim ve savcılara yine Anayasa gereği hiçbir organ, hiçbir merci, hiçbir kişi talimat veremez, onları yönlendiremez. Bu kurala en çok da yargı uymalıdır."

-''TARTIŞMALARDAN, ÜZÜNTÜ DUYDUM''-

Meclis Başkanı olarak son tartışmalardan dolayı "üzüntü duyduğunu" ifade eden Şahin, "Hiçbir zaman üstüne toz kondurmamamız gereken, yargı erki olmalıdır. Herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Açıklamalar, halkımızın yargıya olan güvenini daha da sarsmamalıdır. Türkiye'de yargıyı daha da güçlendirmek, hukukun üstünlüğüyle ilgili yaşadığımız bazı sıkıntıları da aşabilmek için mutlaka bir yargı reformunu gerçekleştirmek durumundayız. Parlamentomuza bu durumda görevler düşüyor. Bu, bugünün meselesi değil, uzun yılların meselesi, 1982 Anayasası yürürlüğe girdiği andan beri bunlar hep tartışılıyor. Lütfen herkes sağduyulu davransın" diye konuştu.

(AA)

kaynak;habervaktim