Asker, Meclis'ten çekiliyor


TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu'nun aldığı karar uyarınca, bugün itibariyle Meclis'in üç ana giriş kapısından askerler çekilecek.Onların yerini polis alacak. TBMM'nin üç giriş kapısının askerler yerine polisler tarafından korunması kararı, bugün uygulamaya konulacak. Askerin Meclis'te daha az görünür olmasına ilişkin kararlar, böylece ilk kez hayata geçmeye başlıyor.

ASKERLERİN YERİNİ POLİSLER ALACAK
TBMM açıldığından bu yana askerlerin nöbet tuttuğu kulübelere ilk kez polis yerleşecek. Bugünden itibaren Meclis'i 24 saat polis koruyacak. Öte yandan Meclis'te polis kadrolar da artırıldı. Meclis'te bir süredir, polislere bu yönde eğitim verildi.

ÇANKAYA, DİKMEN VE AYRANCI KAPILARINDA ASKER OLMAYACAK
TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu, Meclis'in üç giriş kapısından askerlerin çekilerek buraların polisler tarafından korunması kararı uygulamaya geçerken, söz konusu kararın ayrıntıları da belli oldu. Yeni kararla Çankaya, Dikmen ve Ayrancı kapılarında 24 saat polis görev yapacak ve askerlerin nöbet tuttuğu kulübe sayısı da azaltılacak. Söz konusu kapılarda hafta sonları ile saat 22.00'den sonra kampus içinde bulunan taburdaki askerler yerine bundan sonra polisler görev yapacak.

UZUN ZAMANDIR PLANLANIYORDU
Uzun zamandır Meclis'te planlaması yapılan askerlerin daha az görünür olmasına ilişkin karar, ilk kez uygulamaya konulurken, karara muhalefetin soğuk baktığı öğrenildi. TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu'nun kararında, “Çankaya, Dikmen ve Lojman kapılarında gündüz saatleri esasına göre 24 saat yeteri kadar personel bulundurulmasına ve bu işlemin personel ihtiyacını karşılanması için Başkanlık makamının onay tarihinden itibaren 1 ay sonra gerçekleştirilmesi ile yönetmelik güncellemesine de eklenmesine karar verildiği” belirtildi.

VAKİT


kaynak;habervaktim