Gizli tanık 'Munzur' yakın koruma altında


Verdiği ifadeyle Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasında büyük etken olan ve iki gündür kendisinden haber alınamayan gizli tanık 'Munzur'un, Emniyet Müdürlüğü tarafından yakın koruma altına alındığı ortaya çıktı.Cihaner'in tutuklanmasında etken olan gizli tanık "Munzur" "Can güvenliği olmadığı" gerekçesiyle korunmaya alındı.

Savcı Osman Şanal'ın özel yetkilerinin alınmasının ardından endişeye kapılan "Munzur", "Can güvenliğim yok" diyerek iki gün önce kayıplara karışmıştı. Erzincan Emniyet Müdürlüğü'nü arayan bir kişi, "Arkadaşım Ergenekon soruşturmasında gizli tanık. Kod adı Munzur. İki gündür kendisinden haber alamıyoruz. Hayatından endişe ediyoruz" ihbarında bulundu. Emniyet Müdürlüğü de, irtibatlı oldukları "Munzur" kod adlı tanıkla görüştü. Savcı Şanal'ın yetkilerinin elinden alınması sonrası tedirgin olduğunu söylediği öğrenilen gizli tanık, yakın koruma altına alındı. Erzincan Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, "Gizli tanık şu anda kayıp değil. Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yakın koruma altında tutuluyor. Ailesi ve arkadaşı kendisinden haber alamayınca endişe duymuş. Ancak şu an yakın koruma altında" dedi. Şanal'ın yetkilerinin alınmasının ardından tehdit edildiklerini öne süren diğer gizli tanıkların etrafındaki koruma kalkanı da genişletildi, koruma sayıları artırıldı.

Bu arada, CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ahmet Ersin'in "Munzur" kod adlı gizli tanıkla Erzincan'daki bir otelde buluştuğu ve tanıklıktan çekilmesi konusunda baskı yaptığı öne sürüldü.

Ancak Ankara'ya gitmek üzere havaalanına geldiğinde soruları cevaplayan Ersin, iddiaların kesinlikle asılsız olduğunu savundu.

Öğrenci evi tuzağı
Gizli tanık "Munzur", 17 Eylül 2009 tarihli ifadesinde, 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda imzası bulunduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek'in 29 Mart seçimleri öncesi Erzincan'da Başsavcı İlhan Cihaner'le buluştuğunu öne sürmüştü. Gizli tanık, şöyle demişti: "Erzincan Jandarma İstihbaratı'nda görevli astsubay Şenol B., Erzincan'da 3 ev kiralamamı istedi. Bunun karşılığında para vereceğini söyledi. Ben de 3 öğrenci buldum. Bu öğrencileri Gülen Cemaati Mensubu olarak göstererek; evlere silah, bomba gibi suç eşyaları koydurtacaktık. Daha sonra Erzincan Başsavcılığı'ndan alınacak izinle bu evlere operasyon yapacaklardı. Erzincan kent merkezinde 450 ve 300 liraya iki ayrı ev kiraladık. Astsubay Şenol B. bana, kredi kartından 500 lira çekerek verdi. Bu hizmetlerim karşılığında 2.5 ay içinde bana yaklaşık 4 bin lira ödedi."
Sabahkaynak;habervaktim