Erdoğan: Demokratikleşmeden asla korkmuyoruz!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz demokrasiden ve demokratikleşmeden asla korkmuyor, asla çekinmiyoruz. Bunun bedelini ödemeye de hazırız'' dedi.Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde sanatçılarla yaptığı kahvaltılı toplantıda, ''Türkiye'nin bir diğer meselesi de ne yazık ki gösterilere katılan, polise taş atan, molotofkokteyli atan çocuklar meselesidir. Vicdansızca istismar edilen ve eylemlerde öne sürülen bu çocukları, çocuk mahkemelerine sevk etmek için Mecliste yeni bir yasa tasarısını tartışacağız ve onu da bir an önce çıkaracağız'' dedi.

''Ben bunu 'suç işleyen çocuklar' diye ifade etmiyorum, edemiyorum, haksızlık olur. 'Suça itilen çocuklar' diye ifade ediyorum'' şeklinde konuşan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Çünkü bunlar A'dan Z'ye her şeyi ayırt edebilme kabiliyetine sahip olmayan çocuklar. Bunları suça itiyorlar. İnsan Hakları Kurumu, Ulusal Önleme Mekanizması, Genel Kolluk Gözetim Komisyonu, Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulunun tesis edilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar da hayata geçtiğinde ülkemiz demokrasisi daha güçlü bir yapıya kavuşacak. Orta ve uzun vadede köylere eski isimlerini vermek, toplumsal ve dini hizmetler dahil sosyal yaşamda farklı dil ve lehçelerin kullanılması, siyasi propaganda hakkının önündeki engellerin kaldırılması, demokratik ve sivil bir anayasanın hazırlanması hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Bu saydıklarım, yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın sadece bir kısmı. Demokrasinin önündeki her türlü engeli, insan hak ve özgürlüklerinin, ifade özgürlüğünün önündeki her türlü engeli kaldırmak bizim hedefimiz. Türkiye bu sayede güçlü olacak, Türkiye bu sayede uluslararası itibarını daha ileri noktalara taşıyabilecek. Türkiye bu sayede daha huzurlu daha kalkınmış, refahını arttırmış en önemlisi de birlik ve bütünlüğünü, kardeşliğini daha da pekiştirmiş bir ülke olacaktır. Biz demokrasiden ve demokratikleşmeden asla korkmuyor, asla çekinmiyoruz. Bunun bedelini ödemeye de hazırız.''

Türkiye'nin demokratik standartlarını geliştirdiği her dönemde, güçlü ve huzurlu bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, ''Bugün de demokratik standartlarını yükselterek Türkiye gücüne güç katacaktır'' dedi.

(AA)kaynak;habervaktim